Koliko su osnovci gojazni najvidljivije je na početku školske godine. Stručnjaci koji se bave ovom pojavom upozoravaju da podaci o dečjoj gojaznosti ukazuju na alarmantno stanje i, očito bez velikih uspeha, savetuju roditelje da svoju decu pravilno hrane, jer će na taj način sačuvati i njihovo zdravlje.
Nema, naime, tačnih podataka koliko u Srbiji ima gojazne dece, ali lekari upozoravaju da ona poprima „epidemijske razmere“. Pedijatri ističu da je i u kraljevačkim osnovnim školama sve veći broj mališana s viškom kilograma, što je najuočljivije pri redovnim sistematskim pregledima. Gotovo svako odeljenje ima između tri do pet „buca“, čije je zdravlje, zbog velike telesne mase – ugroženo.
Takva deca, naglašavaju lekari, imaju višak masnoće u krvi, sklona su
dijabetesu, visokom krvnom pritisku i imaju opterećene zglobove.
– U kasnijem životnom dobu gojaznost donosi brojne zdravstvene nevolje. Smatra se da takve osobe češće od drugih obolevaju od najtežih bolesti. Veoma je važno da roditelji na vreme kod svoje dece stvore navike zdrave ishrane – ističu kraljevački pedijatri.
Ankete među kraljevačkim osnovcima nedvosmisleno ukazuju da užinaju uglavnom peciva i tzv. „brzu hranu“, što za posledicu ima gojaznost. Ministarstvo zdravlja pokrenulo je niz akcija i kampanja za sprečavanje gojaznosti kod najmlađih, ali to ne daje očekivane rezultate, jer „roditelji ne sarađuju“.
– Gotovo da nema roditelja koji svoje dete u vrtić pošalje s jabukom ili narandžom. Uglavnom im kupuju peciva ili nekakve grickalice. Mi se trudimo da im u obroke unosimo neophodne vitamine, ali šta vredi kad se kod svojih kuća vrlo nepravilno i nezdravo hrane – kažu u kraljevačkoj Predškolskoj ustanovi „Olga Jovičić Rita“, u kojoj su zaposleni i savetnici za pripremanje zdravih obroka za mališane.
Gojaznost, inače, odavno uzima danak u najrazvijenijim evropskim zemljama. Svake godine, govori statistika, oko 400.000 najmlađih Evropljana postaje gojazno, a mnoge članice EU zabranile su prodaju „brze hrane“ u blizini škola i vrtića. Najviše nevolja s viškom kilograma imaju mališani iz Velike Britanije, Italije i španije, a stručnjaci upozoravaju da će se ova „epidemija“ vrlo brzo proširiti i na Srbiju, jer roditelji sve manje imaju vremena za decu. Vešti trgovci koriste ovu situaciju, pa su kraljevačke škole „opkoljene“ kioscima u kojima se nudi nezdrava hrana.
Komentari (0)