Brusnice su, nutricionistički gledano, prava riznica različitih zaštitnih materija i mogu pomoći zdravlju, iako su nekima, možda, previše kisele jer sadrže mnogo vitamina C, piše časopis "Nutricionist".
Uz vitamine, minerale i druge hranjive elemente, kao što su vitamini A i C, kalij, biljna vlakna, u njima su otkriveni i brojni bioflavonoidi koji imaju snažno antioksidantsko delovanje, vrlo važno u preventivi i smanjivanju rizika obolevanja od različitih oblika karcinoma, posebno raka dojke i debelog creva.
Osim toga, antioksidansi pomažu i u prevenciji određenih faktora koji podstiču nastanak bolesti krvnog sistema.
Američki Nacionalni institut za zdravlje finansira istraživanja o uticaju brusnica na srčane bolesti, koja pokazuju da tri čaše soka od brusnica na dan povećavaju nivo antioksidansa u plazmi više od 120 odsto. Na taj način se u krvi podiže nivo dobrog holesterola (HDL), te se rizik od bolesti srca i krvnog sistema smanjuje za čak 40 odsto.
Hipurična kiselina, koja se nalazi u brusnicama, prirodni je antibiotik, pripisuju im se i antibakterijska i antifungalna (protiv gljivica) svojstva, dok antocianini i proantocianidi iz brusnica pomažu pri obnovi stanica koje su odgovorne za vid.
Istraživanjima se takođe došlo do saznanja da brusnice mogu spečiti propadanje zuba i nastanak karijesa, a za dijabetičare je korisna jer snižava glukozu u krvi. Naučnici kažu da su još američki Indijanci koristili brusnice kao lek.
Mešali su ih s kukuruznim brašnom, a zatim su smesu stavljali na rane da bi sprečili trovanje krvi.
Od njih su pripremali i jelo koje su zvali pimecan – sušeno i usitnjeno meso ili ribu pomešali bi s mašću i brusnicama i od te smese su mesili pogačice koje su sušili na suncu.
Tokom dugih zima te pogačice su bile bogat izvor proteina i vitamina, tim pre što se brusnice sporo kvare jer sadrže mnogo pektina.
Pošto su bogate vitaminom C, pomorci, kojima je pretila opasnost od skorbuta, u prošlosti su imali običaj da na duga putovanja ponesu bačve pune brusnica.
Prema predanju, Indijanci su 1621. godine doneli doseljenicima brusnice kad su prvi put bili na proslavi Dana zahvalnosti – bila je to trodnevna svečanost koju je priredio Vilijam Bradford, upravnik doseljeničke kolonije u Plimutu.
Komentari (0)