Kutija za bebe je u Finskoj već tradicija, a svaka majka u porodilištu dobija po jednu kutiju još od 1930-ih godina. Unutra se nalaze stvari za bebu – pelene, makazice, cucle, kozmetika, odeća… knjiga za tate, a ubacivanjem dušeka unutra, dobija se krevetac za novorođenče. Prema finskoj tradiciji, bebe u kutiji spavaju prvih osam meseci.
U bebi-kutiji se nalazi i medicinski pribor koji sprečava infekcije koje bebe često dobijaju, a kutija je već dosta smanjila broj slučajeva gušenja novorođenčadi, do kojih najčešće dolazi jer bebe spavaju na jastuku, okružene raznim igračkama.
– Već dugo kaskamo u borbi za smanjenje stope smrtnosti novorođenčadi. Mislimo da svi roditelji imaju novca za dečji krevetac, što naravno nije uvek slučaj. Takođe, ove kutiji nalaze se i najvažnije stvari za bebu, a sve je upakovano tako da uči roditelje kako treba da se ponašaju sa bebom i kako da joj pruže najbolje uslove. Sve što ova kutija pruža roditeljima dokazano je smanjila stopu smrtnosti novorođenčadi u Finskoj i nadamo se da bi se ti rezultat mogli preslikati i na Veliku Britaniju – kaže ginekolog-akušer Karen Joaš.
Kako su prve finske kutije podeljene u Londonskim porodilištima, širom sveta počele su da se pojavljuju kompanije koje proizvode ovakve kutije. U Americi ove kutije ne obezbeđuje država, ali majke ih mogu kupiti po ceni između 70 i 225 dolara.
– Kutija je zaista fantastična pogotovo jer sadrži brojne neophodne sitnice potrebne za prvih nekoliko nedelja. Ovako zgodna i prenosiva stvar je izuzeto praktična za krevet za bebu i moj sinčić je obožava. Kada biste dobili od nekog neku staru kutiju, ne bi vam palo na pamet da u nju smestite bebu, ali ovo zaista funkcioniše sjajno – kaže Bjanka Adefaraka Dejvis koja je jedna od prvih majki u Londonu koja je dobila finsku kutiju.
Komentari (0)