Donji dom britanskog parlamenta je, sa 336 glasova protiv i 176 glasova za, odbacio amandman kojim se zabranjuje stvaranje hibridnih ljudsko-životinjskih embriona, čime se omogućuje njihova upotreba u istraživačke svrhe.
Britanski premijer Gordon Braun i vođa Konzervativne stranke Dejvid Kameron (David Cameron) jedni su od onih koji su podržali upotrebu hibridnih embriona kao sredstva u procesu razvoja lekova za rak i oboljenja poput Parkinsonove i Alchajmerove bolesti, preneo je BBC na svom internet sajtu.
Odobreni predlog zakona omogućava regulisana istraživanja u sklopu kojih će se koristiti hibridni embrioni, kod kojih je jezgro ljudske ćelije umetnuto u jajnu ćeliju životinja.
Tako nastali embrioni mogu da se uzgajaju najviše 14 dana, posle čega moraju da budu uništeni. Prema rečima britanske ministarke zdravlja Don Primarolo (Dawn), nijedan hibridni embrion neće biti ubačen u matericu žene, niti životinje.
Poseban predlog zakona kojim je predlagana zabrana stvaranja "čistih" hibridnih embriona, koji nastaju spajanjem ljudske jajne ćelije sa životinjskim spermatozoidom ili obrnuto, takođe je u britanskom parlamentu doživeo poraz, uz 286 glasova protiv i 223 za
Pored toga, Donji dom je, dvotrećinskom većinom, odbacio i predlog zakona o zabrani stvaranja "braće donatora", čime će ubuduće biti dozvoljeno da od nekoliko embriona roditelji izaberu onaj koji će imati odgovarajući genetski materijal i tako moći da spase život obolelom bratu ili sestri.
Pomenuti amandmani su samo prvi deo predloga izmena zakona o oplodnji i embriologiji, čiji je cilj dopuna zakona iz 1990. godine u skladu sa napretkom nauke. Poslanici će glasati o još dva amandmana, koji se odnose na smanjenje granice za abortus sa sadašnje 24 nedelje i ulogu oca u "in vitro" oplodnji.
Komentari (0)