Krovna organizacija mladih Srbije poziva sve aktere omladinske politike da unaprede položaj mladih kako bi promenili statistiku. Jer, brojke pokazuju da čak 60 odsto mladih planira da napusti zemlju. Ne samo zbog ekonomije, već i sistema vrednosti.
Zakon u Srbiji je jasan. Kako se osećate, to ostavite po strani, jer mladi ste samo ako imate od 15 do 30 godina. Po slovu zakona, Milan će biti mlad još deceniju. Planira da za to vreme završi prava i da nađe posao. U zemlji i u struci. Ipak, u takav scenario nije i siguran, jer sigurnost mu ne uliva državni vrh.
Foto: Pixabay
– Retko kad ćete na televiziji videti da se predsednik premijerka ili bilo ko drugi sa samog vrha obraća mladima. Jedna od stvari koju bih voleo da čujem da nakon što osoba završi fakultet da naravno mora da se snalazi i da se bori za posao, međutim da postoji neka vrsta garanta da će naći posao u ovoj zemlji, da ne mora da ode iz ove zemlje – rekao je Milan Žikić, student.
„Da bismo ostali, ponudite nam i kvalitetnije obrazovanje” – poruka je to dvadesetjednogodišnje Jovane. A to ne znači da Srbija treba da ulaže samo u nastavne programe nego i u kadar.
– Koliko su zapravo profesori motivisani da nešto rade, pa samim tim i učenici uče i dalje napreduju, koliko je zapravo naš sistem savremen, koliko prati neke trendove, da li ga treba menjati kako bi mladi stekli dodatne veštine koje će im dalje pomoći ne samo u zaposlenju odmah nakon završetka srednje škole, studije, već i za život generalno – kaže Jovana Jankov, studentkinja.
Foto: Pixabay
A život mladih na srpskom tlu, ako je verovati statistici, generalno nije lak. Istraživanje Krovne organizacije mladih Srbije pokazuje da u 2018. godini 124 hiljade onih od 15 do 30 godina nema posao. A ako i rade, jedva mogu da krpe kraj s krajem. Jer, samo 12 odsto mladih ima platu veću od prosečne srpske zarade. Nižu od te ima 26 odsto, dok čak 61 odsto ne zarađuje ni dinara.
– Ono što bi trebalo da nas zabrine to je da je 9 od 10 mladih neudato i neoženjeno, i sa druge strane gotovo 7 od 10 mladih živi u porodičnom stanu, odnosno sa roditeljima, a da tek 1 od 10 mladih osoba živi u svom stanu – kaže Boban Stojanović, autor istraživanja.
Osim bogatiju, mladi priželjkuju bezbedniju, kao i Srbiju bez narušenih vrednosti i korupcije. Dok god ostane po starom, bez dileme pakovaće kofere. Istraživanje pokazuje da 2018. van granica države planira da od čak 60 odsto onih od 15 do 30 godina.
Izvor: N1info.com
Komentari (0)