Velika nova studija koju su sproveli naučnici sa Univerziteta Jork pronašla je vezu između dece koja su redovno razgovarala sa odraslima i njihovih neverbalnih sposobnosti kao što su rasuđivanje, računanje i svest o oblicima.
U svrhu istraživanja naučnici su postavili uređaje za snimanje u odeću 107 dece uzrasta od dve do četiri godine. Preslušavajući dnevnu interakciju dece s roditeljima i odgojiteljima, mogli su proceniti kakvu vrstu razgovora deca vode sa odraslim osobama koje su uključene u njihov život. Od roditelja su takođe zatražili da s decom izvršavaju niz aktivnosti kao što su crtanje i bojanje, a sve s ciljem testiranja kognitivnih veština dece.
Foto: Fotolia
„Koristeći uređaje za snimanje zvuka, mogli smo na nenametljiv način da proučavamo interakciju između male dece i njihove porodice u svakodnevnom okruženju, a ne u laboratoriji. Otkrili smo da je količina reči koje izgovaraju odrasle osobe, a deca ih čuju, pozitivno povezana s njihovim kognitivnim sposobnostima”, izjavila je za Science Daily dr Katrina Dapis koja je vodila istraživanje.
Ona ohrabruje roditelje da zaborave na nežno gugutanje s bebom te da s detetom razgovaraju normalno, kao i sa svakom drugom osobom jer će im to koristiti.
„Razgovarajte što je više moguće s decom tokom celog dana, bilo da se radi o vremenu koje provodite za stolom ili igrajući se”, poručila je.
Zanimljiv je i podatak da su naučnici uočili da se pozitivno roditeljstvo, u kojem roditelji podstiču decu na istraživanje i izražavanje, povezuje s manje znakova agresivnog i neposlušnog ponašanja.
Izvor: Index.hr
Komentari (0)