Braća i sestre izgrađuju posebne, intimne odnose koje poznaju samo oni, ali trebalo bi da ih upoznaju i roditelji. Nakon suparništva i ljubomore nastaje zajedništvo, mlađi brat ili sestra postaju na određen način zavisni od starijih.
U porodici svako dete traži i treba da dobije sigurnost, uči se odnosima s drugima, jer mu odnosi u porodici pomažu izgraditi ličnost. Roditelji u tome imaju važnu, ali ne i najvažniju ulogu.
U odnosu s bratom ili sestrom dete otkriva druge i bolje upoznaje sebe, uči da razmenjuje osećanja i deli, prihvata određene stavove i ponašanja. Odnos između braće i sestara u detinjstvu utiče na osobine odrasle ličnosti.
Zato bi roditelji morali znati – svako je dete jedinstveno, a svađe među braćom i sestrama su neizbežne. Zato:
Poštujte razlike
Neka uvrežena mišljenja o tome koliko razlika u godinama ili činjenica da odrastamo uz brata i sestru ili sami, utiče na karakterne osobine ne treba shvatiti kao pravilo, a još manje služiti se njima kao obrascima u vaspitanju.
Jedna od predrasuda je mišljenje da su jedinci samoživi i da ne žele da dele emocije i stvari. Nju pobijaju brojni primeri iz svakodnevnog života.
Foto: Shutterstock
Isto je i s tvrdnjom da se sva starija deca više trude, lakše preuzimaju odgovornost, nastoje ispuniti očekivanja roditelja.
Ili da “srednja” deca teško pronalaze svoje mesto u porodici i da, u skladu s tim, kasnije u životu imaju problema sa identitetom.
Među pogrešna mišljenja spada i ono da su najmlađa deca jako razmažena, pa su kasnije neodgovorna, imaju slobodniji i otvoreniji stav prema roditeljima, te da kasnije tokom života lakše donose odluke.
Istina je da je svako dete jedinstveno, jedinstven je i njegov položaj u porodici i toga bi se trebalo pridržavati u pristupu deci i u njihovom vaspitanju.
Prihvatite suparništvo i ljubomoru među svojom decom
Zajedništvo i deljenje, ali i svađe i suparništvo, prirodan su i neizbežan deo zajedničkog odrastanja. Ti odnosi pomažu u sazrevanju, izgrađivanju ličnosti.
Većina roditelja mašta o prijateljskom odnosu među decom, odnosu ispunjenom ljubavlju i razumevanjem, savršenom skladu među njima i teško se mire s dečijim svađama i razmiricama.
Ali, svađe su neizbežne, a psiholozi tvrde da su i poželjne, naravno u određenoj meri, baš kao i suparništvo. U nadmetanju s bratom ili sestrom dete ispituje svoje sposobnosti i pokušava dosegnuti neke ciljeve i granice, rešava svoje probleme, postaje jače, uči kako da dokaže svoju ideju, nametne svoje mišljenje. Kroz takav odnos dete upoznaje teškoće i uči da prihvati poraz.
Izvor: Avaz.ba
Komentari (0)