Kako upozorava francuska Agencija za bezbednost hrane (ANSES) bisfenol A rizičan je za zdravlje beba, čak i dok su majčinom stomaku!
BPA je uobičajeni sastojak plastičnih boca i unutrašnje strane limenki hrane i pića, a neke ranije studije su ovu hemikaliju dovele u vezu s moždanim problemima, poremećajima nervnog i reproduktivnog sistema i gojaznošću.
Sada ANSES upozorava trudnice da izbegavaju konzervisanu hranu i da ne piju iz ”fontana”, tj. aparata za vodu sa polikarbonatnim rezervoarima, kakvi se mogu naći u mnogim ustanovama i firmama. ANSES ističe da BPA može da bude opasan ako se unosi preko hrane ili pića, pa čak i ako se udiše ili ako se dodiruju proizvodi koji ga sadrže – čak i papir iz registar kasa.
Na osnovu nekoliko studija obavljenih do jula 2012, eksperti ANSES su ”skoro sigurni” da BPA predstavlja rizik za još nerođenu decu. Mada je reč o povećanom riziku od raka grudi, ANSES naglašava da se on odnosi na oba pola.
Pod uplivom agencija kao što je ANSES, francuski parlament je decembra prošle godine izglasao da se od ove godine zabrani korišćenje BPA u ambalaži hrane za bebe, a od 2015. i u svim drugim vrstama prehrambene ambalaže. Na nivou EU, kao i u SAD i Kanadi, BPA je zabranjen u proizvodnji bočica za bebe, ali se i dalje široko koristi u svetu, a SAD su prošle godine odlučile da ne uvode opštu zabranu dotične hemikalije uz objašnjenje da nema dokaza da je škodljiva za odrasle.
ANSES upozorava i da bisfenol A ne bi trebalo zameniti hemikaljama iz iste porodice, koji sa njim dele hemijsku strukturu, kao što su bisfenoli M, S, B, AP, AF, F i BADGE, o čijem se dejstvu na zdravlje još nedovoljno zna.
Komentari (0)