Da li postoji režim dana u vrtiću?
Da, u vrtiću postoji režim dana, odnosno vremenski raspored dnevnih aktivnosti. Mališani u tačno određeno vreme doručkuju, užinaju, spavaju i ručaju, ali i crtaju, igraju se ili gledaju crtaće. Ukoliko vaše dete nije naviklo da, na primer, spava popodne ili rano doručkuje, ne brinite, brzo će se uklopiti u ovaj dnevni režim. Na tako dobru organizaciju vremena i aktivnosti, mališani se lako i brzo naviknu.
Da li ih vaspitači samo čuvaju ili i rade sa njima?
Jedan od primarnih zadataka svakog vrtića i vaspitača je da čuvaju decu, odnosno da brinu o njihovoj bezbednosti. Međutim, predškolska ustanova ima i vrlo važnu vaspitno-obrazovnu funkciju. Vaspitači u saradnji sa stručnim saradnicima različitih profila kod mališana razvijaju govorne i grafo-motoričke sposobnosti, pripremaju ih za polazak u školu, organizuju razne aktivnosti, priredbe, a sve u cilju sticanja novih znanja, veština i navika. Bićete prijatno iznenađeni i ponosni kada vaše dete dođe iz vrtića sa naučenom novom pesmicom i pričom ili kada budete prisustvovali prvoj priredbi.
Da li deca mogu da nose svoje igračke u vrtić?
U periodu kada se deca navikavaju na vrtić, vaspitači čak i savetuju roditeljima da ponesu detetovu omiljenu igračku. To će im stvoriti sliku poznate, domaće atmosfere i lakše će se prilagoditi na novi sredinu. Omiljeni plišani meda, kuca ili lutka naročito će biti od pomoći prilikom uspavljivanja. Međutim, kasnije kada se dete već navikne na vrtić, neki vaspitači savetuju roditeljima da igračke ostave kod kuće. Razlog za to je što bi druga deca, u igri mogla da vašem detetu otmu omiljenu igračku, ili da je polome.
Da li vaspitači uspavljuju decu u vrtiću?
Istovremeno brinuti o 10, pa čak i 20 mališana, nije ni malo jednostavan posao, čak ni kada ga obavljaju dva ili tri vaspitača. Tako da, teško da bi mogli da uspavaju svako dete posebno. Ako je vaš mališan navikao na ljuljkanje i uspavanke, nemojte se plašiti da neće moći da se uspava bez toga. Vrlo brzo će ga savladati san posle igranja sa drugarima, pa će zaspati bez problema.
Da li vaspitači hrane decu u vrtiću?
Naravno da vaspitači hrane vrlo malu decu od godinu dana, koja idu u jaslice i ne umeju da drže pribor za jelo. Međutim, roditeljima se savetuje da ih, bez obzira što su tako mali, podstiču da samostalno jedu. Od druge do treće godine, dete bi trebalo da nauči da jede potpuno samostalno i da lepo drži viljušku i kašiku.
Da li deca u jaslicama koriste wc šolje ili noše?
Deca u jaslicama (od 1 do 3 godine), koriste noše, dok stariji mališani imaju male wc šolje, primerene njihovom uzrastu. O higijeni u vrtiću brinu osobe zadužene samo za to, pa se svaka noša posle upotrebe odlaže za pranje, a i wc šolje se redovno peru i dezinfikuju.
Moje dete se žali da ga druga deca tuku
Gotovo da nema roditelja koji se nije našao u ovakvoj situaciji. Ukoliko vam dete dođe sa žalbom da ga je drugar udario, prvo porazgovarajte sa svojim detetom i zatražite da vam ispriča i opiše konkretnu situaciju. Možda je samo obična čarka koja u njegovim očima izgleda kao ogroman problem. Nikako nemojte da ga savetujete da uzvrati udarac, već mu recite da se u toj situaciji požali vaspitačima. Porazgovarajte i vi sa vaspitačima kako biste videli da li je to zaista tako i šta je preduzeto. Ako se problem nastavi, obično se obaveste roditelji „borbenog” mališana, a po potrebi se mogu uključiti i pedagog i psiholog vrtića.
Vaspitači kažu da je moje dete agresivno
Ako vam se desi da od vaspitača dobijete ovi neprijatnu informaciju, tražite da vam objasne zašto misle tako. Porazgovarajte sa psihologom i pedagogom u vrtiću, kako biste dobili praktične savete, kako vi da postupate sa detetom kod kuće, a kako vaspitači u vrtiću. Iako je verovatno reč o trenutnoj fazi, nemojte olako shvatati agresiju svog deteta na koju su vas upozorili u vrtiću. Ako problem na vreme ne počnete da rešavate, kasnije će vam biti samo teže.
Komentari (0)