Uzgajanje bonsaija, drveta u saksiji, igra je bez granica, kaže Aleksandar Dimitrijević.
– Sa biljkama treba eksperimentisati i one će vas svaki put iznenaditi nečim novim. Tako vam u proleće bonsai ponudi zelenu krošnju i plodove, leti dobije crvenkaste nijanse, a u jesen nastaje eksplozija boja. Proces uzgajanja je dugotrajan, a nisu dovoljna ni tri života da otkrijete sve osobine svoje biljke – kaže ovaj bonsaista.
U japanskoj kulturi, bonsai označava plodnost i bogatstvo kuće, a domaći zaljubljenici u prirodu tvrde da je odlična terapija za nervozu. Iako asocira na Daleki istok, ovo minijaturno drveće se vrlo uspešno uzgaja i od domaćih vrsta, graba, jasena, javora, hrasta…
Napravite bonsai
Iskusni bonsaisti ističu da je uzgajanje malog drveća dugotrajan, ali ne i posebno težak proces. Ukoliko želite da u stanu imate svoje drvo, odaberite neku od sitnolistih vrsta sa domaćeg podneblja jer one imaju šansu da dišu punim plućima.
– Biljku nikako ne treba čupati jer bi se tako oštetili najvitalnije žilice. Treba je iseći oštrim ašovom i izvaditi odozdo, ali obavezno pre vegetacije. Drvo se najpre sadi u veliku saksiju, a onda se svake godine prebacuje u sve manju, ali i tad pre listanja da biljka ne bi doživela traumu – objašnjava Dimitrijević.
On savetuje da prilikom orezivanja u početku pristupite drastičnim rezovima, sledi oblikovanje donjih grana koje često treba podupirati žicom ili tegićima, a dalje se ovaj hobi pretvara u umetnost.
Moguće je napraviti bonsai od biljaka sa plodom, ali za razliku od lista i stabla, cvet i plod se ne mogu smanjiti, pa biste dobili nezgrapno drvce. Uvek treba imati na umu da bonsai obožava sunce koje stablu daje čvršći, čvornovatiji izgled.
Komentari (0)