Endometrioza je poremećaj koji predstavlja prisustvo tkiva sluzokože materice (endometrijuma) van šupljine materice. Ovakvo tkivo se ponaša isto kao i tkivo koje je lokalizovano u materici, tj. u svakom ciklusu raste, buja i krvari.
Dok endometrijum koji je u šupljini materice može slobodno da raste i razvija se, na drugim mestima vrši pritisak na okolne strukture, pa izaziva kako kratkoročne tako i dugoročne poremećaje (sterilitet).
Uzrok nastanka
Tačan razlog nastanka do sada nije otkriven. Postoji više teorija, a jedna od njih je i imunoteorija, po kojoj bolest nastaje kao reakcija imunoloških ćelija protiv vlastitog organizma. Po ostalim teorijama, normalne ćelija potrbušnice prelaze u ćelije endometrijuma ili izlazak krvi i ćelija endometrijuma kroz jajovode tokom menstruacije, koje se nasađuju po trbušnoj šupljini.
Kada se javlja
Endometrioza se javlja samo u doba polne zrelosti, a nestaje u klimakterijumu.
Simptomi
Jaki bolovi pri menstruaciji, koji se pojačavaju do nepodnošljivosti, zatim jači ili slabiji bolovi u donjem delu stomaka izvan menstruacije, jaka menstrualna krvarenja i jaki bolovi u zadnjem vaginalnom svodu pri polnim odnosima i pražnjenju creva.
Dijagnoza
Veća žarišta endometrioze i cista mogu da se vide ultrazvukom, a manje promene otkrivaju se laparoskopskom metodom.
Lečenje
Endometrioza se leči ili hirurškim putem ili lekovima. Počinje se primenom analgetika kao što je „ibuprofen” ili „naprosyn”, koji se propisuju s obzirom na prisutne simptome, bez konačne dijagnoze.
Kod blažih tegoba često je efikasna hormonska terapija. Pošto endometriozu u mnogim slučajevima podstiče višak estrogena koji obnavljaju sluznicu, lekari često prepisuju gestogene. Gestogeni degradiraju ćelije sluznice materice, atrofiraju ih, pa tako sve tkivo propada.
Od lekova iz ove grupe su „primolutnor” i „orgametril”. Ovo lečenje kod težih oblika endometrioze može potrajati i pola godine. Kod određenih slučajeva endometrioze terapija je isključivo operativna.
Komentari (0)