Objašnjavanje, vikanje ili kažnjavanje kao oblik vaspitanja deteta najčešće izaziva suprotan efekat, tvrde američki stručnjaci nakon brojnih istraživanja o delotvornosti odgojnih strategija. Kada detetu krenete nešto da objašnjavate ili da vičete, deca se isključe, a zabrana izlazaka zaustavlja neprimereno ponašanje tek privremeno. Zabrane su, tvrde, delotvorne samo ako su blage.
– Preterano i predugo kažnjavanje, poput dugotrajne zabrane izlazaka, rezultiraće otuđenjem deteta i gubitkom poverenja – objasnio je Alan Kazdin, psiholog i direktor Centra za roditelje na Jejlu. Duge kazne nisu dobre jer roditelji često popuste i prekinu ih, dodaje Kazdin, te savetuje da je bolje detetu dati zadatke, poput pomoći u kući.
Jedina taktika koja je delotvorna je pohvala. Njome ćete teško smiriti dete koje vrišti, ali ako ga na vreme i iz srca pohvalite, sigurno je da ćete se lakše dogovarati, a ispadi besa biće ređi. Pomaže i skrivena pohvala.
Na primer, ako dete ne želi da obuče pantalone, kažite da ćete vi da ih obučete i da ćete biti veoma lepi. Ova taktika uvek ima efekta. A evo još nekoliko korisnih saveta.
1. Pomoć ponekad sputava dete
Veliki broj roditelja, trenera i učitelja u najboljoj nameri prebrzo priskaču deci u pomoć. Tako im poručuju da misle da nisu dovoljno sposobna da sama nešto urade. Deca će kroz samostalan rad naučiti da će ponekad pasti i pogrešiti. Treba im dopustiti da dožive posledice. U protivnom, mogu odrasti bojeći se da nešto pokušaju, kaže Robert Bruk, klinički psiholog.
2. Držite se postavljenih granica
Suočeni s molećivim pogledom svog mališana roditelji će neretko prekršiti svoja pravila. A pri tom treba imati na umu da je dokazano kako su deca kojoj se mnogo toga dopušta češće buntovna i prkosna jer ne osećaju sigurnost, pa tako ispituju roditeljske granice da vide kako će reagovati. Najbolje je da se pravila uspostave zajedno s mališanom i da budu jasna.
3. Prigovaranje se vraća prigovaranjem
Ako uvek prigovarate a retko hvalite, dete će dobiti negativan podsticaj da nastavi tako ponaša jer je to jedini način da dobije vašu pažnju, upućuju stručnjaci. Ako često prigovarate, i dete će tako početi da se ponaša jer imitira vas, pa opet nećete mnogo postići. Počnite da ga hvalite.
4. Uopštene pohvale ne motivišu dete
Roditelji najčešće decu hvale na način „bravo, sine” ili „vidiš kako si ti pametno dete”. Uopštene pohvale, posebno ako su učestale, zapravo demotivišu dete i umanjuju njegovo samopouzdanje.
Danas je popularno govoriti deci da su posebna. Iako je to istina, takva hvala ohrabruje narcizam, a ne samopouzdanje. Bolje im je reći „ti si za mene poseban”, „odlično si se potrudio” ili jednostavno „volim te”.
Komentari (0)