– Posle uspeha u Srbiji i prikupljenih 200 inkubatora, dobili smo poziv od organizacije ‘Palčić’ iz Zagreba za istu vrstu pomoći. Mi smo im izašli u susret, okupili medije koji su nam prijatelji, obavestili predsednika Josipovića, dobili njegovo pokroviteljstvo i nadamo se da će ta akcija imati jednak uspeh kao i u Srbiji – kaže direktor Fonda B92 Veran Matić.
– Potom smo dobili informaciju o nedostatku inkubatora u Republici Srpskoj, gde fali 12 inkubatora – kaže Matić i dodaje da je fond odmah poyvao ranije donatore i da je Milan Popović, jedan od najdarežljivijih u ovoj akciji, već kupio dva inkubatora za bolnice u RS.
“Bitka za bebe” postaje regionalni projekat. Nedostatak inkubatora pokazuje da su društva u regionu, bez obzira na promene koje su u njima urađene, zapravo nehumana.
– Humanost jednog društva ogleda se u odnosu prema novim naraštajima, bebama i naša društva nisu položila ispit, očigledno. Dobro iskustvo Bitke za bebe u Srbiji želimo da podelimo sa drugima koji imaju iste probleme, kako bi ih brže rešili. A lično mislim i da bi naša društva procese pomirenja treba da realizuju i kroz zdravije naraštaje, kroz humaniji odnos prema zajedničkoj budućnosti. Mi svi živimo u prošlosti a premalo vodimo računa o budućnosti. Ovo je šansa da kroz Bitku za bebe, budućnost gradimo produktivnije i humanije veze a biznisi su već prešli granice i tu već postoji Jugosfera pa je logično da tome dodamo i humanitarne akcije. Voleo bih kada bi akcija u Hrvatskoj počela donacijom potrebne opreme pedijatriji u Vukovarskoj bolnici i susretom dva predsednika na tom mestu, ne samo simboličnim već i konkretnim činom pomoći – dodaje Matić.
Matić objašnjava da je priča o povećanju nataliteta prazna ako se roditeljima ne obezbede adekvatni ekonomski uslovi za proširenje porodice.
– Briga o deci je definisana kao javni interes u svakoj državi sveta – napominje Matić.
Akcija Bitka za bebe u Srbiji nastavlja se u dva smera. Prikupljaće se oprema neophodna porodilištima i dečijim bolnicama: reanimacioni stolovi, monitori, respiratori, itd. Biće pokrenuta inicijativa da se ukine PDV na hranu, opremu i odeću za bebe, kao i da se do 10 odsto ograniče marže na tu robu u trgovinama.
U Irskoj i Velikoj Britaniji nema PDV na dečju hranu i odeću, u Luksemburgu je 3 odsto u Poljskoj 7 odsto, a u Srbiji čitavih 18 odsto, navodi Matić.
On je, gostujući u vestima TV B92, najavio peticiju koju fond planira da organizuje početkom marta. Fond B92 je preuzeo ulogu na sebe da reši problem za koji je država trebalo da nađe rešenje, pokazao uspeh u tome, ali sada je potez na državi i taj potez bi mogao da bude da se prihvati inicijativa, kaže Matić.
– Ova vlada nekoliko meseci pred kraj rada bi morala da učini ozbiljan korak u olakšavanju pozicije roditelja time što bi oni bili rasterećeni dela troškova – zaključuje Matić.
Pročitajte još:
Šta sve treba uraditi u godini beba? >>
Ko i kako pomaže porodicu u Srbiji? >>
Komentari (0)