Kada se usudiš da sama sebe zaposliš, da ne čekaš platu već da je sama zaradiš, zaposliš druge, juriš, daješ se, plaćaš poreze i doprinose, puniš budžet od kojeg posle imaju koristi i drugi, susrećeš se sa brojnim izazovima.
Školovanje, doživotno usavršavanje, pripreme, podizanje kredita za pokretanje biznisa, a potom i rad koji u većini slučajeva ne može da se uklopi u onih predviđenih osam sati rada. Tu je i stalna borba na tržištu, često sa velikima, kao ribica koja ulazi u trku sa ajkulama.
I mnogo zahteva od strane države da se ispune svi mogući i nemogući uslovi. Naravno, stižu i opomene, dan pošto ne platiš svoje troškove, poreze, doprinose, isplatiš plate, platiš račune.
Foto: Freepik
Samo jedan dan kad ne radiš nije ti svejedno. Ali, ko te pita - kako si, da li si bolesna, da li možeš, da li ti danas možda nije dan.
A onda, tek kad staneš na noge odlučiš da konačno postaneš i roditelj.
Podstičemo preduzetništvo, podstičemo roditeljstvo ali samo na velikim, a praznim rečima
– Vlada je usmerena na to da se poveća broj preduzetnika u Srbiji. Podstičemo žene da samostalno obavljaju delatnost, a onda im uskraćujemo prava. Preduzetnice ne smeju biti diskriminisane – izjavila je u aprilu predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, na sastanku sa predstavnicima tri udruženja koje se godinama zalažu za prava roditelja – Roditeljski portal Bebac, Centar za mame, Srbija u pokretu i Roditelj. Najavljujući izmene spornih tačaka zakona, premijerka je obećala da će se sagledati i druga zakonska rešenja koja se tiču preduzetnica, kako bi se ispravila nepravda.
Na ovom sastanku jasno smo ukazali na sva zakonska rešenja koja su dovela mame preduzetnice u nevnopravan položaj u odnosu na sve druge mame.
PROČITAJ – Premijerka Ana Brnabić: Preduzetnice ne smeju biti diskriminisane>>>
Zakon koji je oštetio brojne porodice u Srbiji čekao je duge tri godine na izmene. Ali, za preduzetnice te izmene ne važe. Ako si mama preduzetnica, žene koje su kod tebe zaposlene imaju veća prava od tebe. Za održavanje trudnoće sleduje ti 50% naknade, na porodiljskom dobijaš umanjenu naknadu i sama sebi od tog iznosa plaćaš poreze i doprinose ako ne želiš ”rupu” u stažu koja može da se odrazi na sledeće bolovanje, tvoju penziju i sve ostalo što taj deo pokriva. Ne, ne možeš da se vratiš na posao i prebaciš pravo na negu deteta na supruga. A ako rodiš treće dete ne možeš kao i sve ostale zaposlene žene da na bolovanju budeš dve godine već samo jednu godinu.
Kazna umesto podrške koja se bi se svima isplatila
U vremenu u kojem živimo svaki preduzetnik je dobit za celu državu. Kako bi i mali biznisi opstali, ženama koje ne mogu da rade jer se oporavljaju od porođaja ili brinu o bebi, potrebna je podrška koja ne sme da se tretira kao teret budžeta već naprotiv.
Pitanje je koliko će još mama preduzetnica biti oštećeno i diskriminisano dok zakonodavci ne pronađu rešenje za problem koji su sami izazvali. Koliko će se radnji zatvoriti, koliko će se beba manje roditi kad mame shvate da uz ovakvu ”podršku” nikako ne mogu da usklade rad i roditeljstvo?
Foto: Freepik
Naravno pored obećanja, tu su i izgovori o nedostatku para u budžetu, neplaniranim troškovima zbog korone i sl. Ipak, država, ministri i zakonodavci morali bi da znaju da se ulaganjem svakog dinara u decu, u porodicu, a ne oduzimanjem od njih, državi višestruko vraća, posebno kada su u pitanju one mame koje doprinose budžetu i zapošljavaju i druge građane ove zemlje.
Biti preduzetnica nije lako, a biti i mama i preduzetnica istovremeno izazov je koji treba nagraditi, a ne kažnjavati.
Digitalna zajednica pokrenula je inicijativu za izjednačavanje položaja mama preduzetnica sa ženama u radnom odnosu. Inicijativu možete podržati potpisivanjem peticije OVDE.
Komentari (0)