Zašto da idete u apoteku kada pomoć možete ”ubrati” u svom domu ili vrtu? Osim što će dodati novu dimenziju svakodnevnom kuvanju, svježe ubrane biljke će ublažiti i neke od najneugodnijih zdravstvenih tegoba. Donosimo devet ljekovitih biljaka koje već sutra možete posaditi u svom domu. Sve što je potrebno je nekoliko saksija koje ćete direktno izložiti sunčevim zracima.
Aloe vera
Najprirodniji gel za opekotineUzgoj: Posadite je u saksiju i stavite na sunce. Redovno zalivajte.
Upotreba: Presecite list te dobijeni gel nanesite na kožu kako biste ublažili bol izazvan opekotinama. Aloe vera se sastoji od 96 odsto vode i 4odsto aktivnih sastojaka poput amino kiselina i enzima koji neguju oštećenu kožu.
Bosiljak
Bosiljak leči i osvežavaUzgoj: Ova slatka i mirisna biljka idealna je za uzgoj u saksijama ili zemljanim loncima. Čim primetite bele cvetove, odmah ih otkinite kako bilje kasnije ne bi imalo gorak ukus.
Upotreba: Zgnječite nekoliko listova bosiljka te ih utrljate na slepočnice kako biste ublažili glavobolju. Prelijte vrelu vodu preko listova bosiljka kako biste napravili kupku koja će osvežiti vaša umorna stopala.
Lavanda
Odlična za kupke i crvenilo na koži
Uzgoj: Ova biljka obožava sunce te joj je potrebna dobra drenaža. Koristite manju posudu koju ćete napuniti pijeskom i dobro dreniranom, suhom zemljom.
Upotreba: Ima antiseptička i anti-inflamatorna dejstva. Zgnječite nekoliko cvjetova te dodajte u kipuću vodu kako biste napravili kupku za parenje lica. Takođe, mrlje i crvenilo na licu možete ublažiti ako ih namažete uljem od lavande.
Matičnjak
Matičnjak protiv bola
Uzgoj: Obavezno ga posadite u posudi ako ne želite da imate svuda po bašti.
Upotreba:Koristi seza lečenje i sprečavanje herpesa. Matičnjakutrljajte direktno na kožu kako biste ublažili bol od uboda insekta.
Menta
Odlična za inhalaciju i mohitoUzgoj: Zasadite je u saksije koje su duboko ukopane u zemlju.
Upotreba: Čaj napravljen od svežih listova mente ublažiće nervozu i grčeve u stomaku, mučninu i nadutost. Takođe, šaku mente prelijte vrelom vodom te se nagnite nad posudu i prebacite peškir preko glave kako biste na prirodan način inhalirali i pročistili disajne organe.
Peršun
Neizbežan začin i čaj
Uzgoj: Peršun najbolje uspeva u vlažnoj zemlji i kada je izložen suncu.
Upotreba: Pojačava imunitet organizma, a njegov čaj odličan je za detoksikaciju organizma. Takođe, svakodnevno pojedite po jednu kašiku iseckanog peršuna kako biste se rešili neugodnog mirisa u ustima.
Ruzmarin Čaj popravlja raspoloženje
Uzgoj: Ova višegodišnja biljka uživa kada je svakodnevno izložena sunčevim zracima.
Upotreba: Čaj od ruzmarina će popraviti raspoloženje kod osoba koje pate od blage depresije. Takođe, veoma je dobar u borbi protiv mamurluka. Prokuvajte crno vino sa malo ruzmarina, cimeta i karanfilčića kako biste ublažili simptome prehlade.
Žalfija
Za anemiju
Uzgoj: Žalfiji je neophodno mnogo sunca i suvo, peskovito zemljište.
Upotreba: Čaj od žalfije odličan je za osobe koje pate od anemije ili nedostatka apetita. Takođe, redovnim ispiranjem usta smanjićete bol u grlu.
Majčina dušica
Nekonzumiratiu trudnoćiUzgoj: Zasadite je u suvoj i dobro dreniranoj zemlji te saksiju stavite na sunce.
Upotreba: Veoma moćan antioksidans, ali i antiseptik. Pre spavanja popijte čaj od majčine dušice kako biste ublažili bolove u grlu.
Napomena: Ne upotrebljavajte ovu biljku ako ste u drugom stanju.
Komentari (0)