Trovanje

Prva pomoć kod...

Febrilne konvulzije (fras)

Prva pomoć kod...

Alergijske reakcije

Prva pomoć kod...

Opekotine

Prva pomoć kod...

Bol u grudima

Prva pomoć kod...

Napad astme

Prva pomoć kod...

Zatvor

Prva pomoć kod...

Povrede zubića

Prva pomoć kod...

Padovi

Prva pomoć kod...

Pelenski osip

Prva pomoć kod...

Krvarenje iz nosa

Prva pomoć kod...

Osipi

Prva pomoć kod...

Istegnuća i uganuća

Prva pomoć kod...

Infekcije na koži

Prva pomoć kod...

Povraćanje

Prva pomoć kod...

Bol u stomaku

Prva pomoć kod...
Učitaj još vesti
Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Čest strah za roditelje je pad bebe s kreveta ili pulta za presvlačenje. Padovi bebe se najčešće dešavaju tokom presvlačenja i menjanja pelene, a roditelji podebno treba da budu oprezni oko trećeg meseca kada beba počinje da se okreće. Iako je najveći broj padova završava bez posledica po dete, treba biti oprezan.

Jedna ruka uvek mora da bude na bebi prilikom presvlačenja

Šta prvo uraditi ako dete padne sa kreveta?

Videti ili čuti kako dete pada verovatno će vas uplašiti i verovatno ćete se uspaničiti. Vaš prvi instinkt je da podignete bebu, ali prvo zastanite i procenite situaciju. Nekada je potrebno da bebu odmah nakon pada pogleda lekar, a nekada je situacija bezazlena. Zato pogledajte najpre da li je beba povređena i hoće li podizanje pogoršati povredu. Rizik od povrede vrata je značajno veći kod deteta nego kod bebe.

Pre nego što skočite u akciju, procenite težinu pada. Razmislite:

  • Sa koje visine je beba pala? Što je veća visina, to je veća opasnost. Pad sa sa kreveta, stola za presvlačenje ili sa stepenica. Ukoliko je beba pala sa kreveta situacija ne mora biti hitna, ali ukoliko je pala sa visine od preko jednog metra trebalo bi odmah da posetite lekara.
  • Na šta je dete palo? Padanje na tvrde površine je opasnije nego na meke. Proverite da li je beba pala na beton, keramičke pločice, kamen, nabijeni pesak ili druge tvrde površine.
  • Da li je udarila u nešto tokom pada? Padanje na staklo ili udaranje u oštre ivice nameštaja može izazvati ozbiljne povrede. Ako dođe do jakog krvarenja ili vidite neki predmet zabijen u deo tela bebe, pozovite hitnu pomoć odmah.

Proverite stanje svoju bebu

Zatim, proverite stanje svoju bebu. Nije uvek lako znati da li postoji povreda, ali postoji nekoliko ključnih znakova koje treba tražiti.

Pozovite hitnu pomoć ako beba:

  • Povraća
  • Krvari ili joj izlazi tečnost iz nosa ili ušiju
  • Neće da se probudi
  • Ne diše ili se muči da diše
  • Ima napad
  • Ima natečenu ili ispupčenu meku tačku
  • Ima očiglednu povredu glave, kao što je udubljenje, modrica ili rana

Ako beba ima bilo koji od ovih znakova, nemojte je podizati. Sačekajte da tim hitne pomoći stabilizuje bebu. Jedini izuzetak od ovog pravila je ako beba ima napad. U tom slučaju, možete je pažljivo prevrnuti na bok dok čekate hitnu pomoć. Ako ne dišu, započnite kardiopulmonalnu reanimaciju (CPR) ako znate kako.

Zatim, proverite da li nemaju slomljene kosti ili frakture. Znakovi i simptomi slomljenih kostiju uključuju:

  • Oticanje
  • Deformisan ud
  • Problemi sa pomeranjem uda
  • Problemi sa nošenjem težine
  • Bol kada dodirnete ili pomerite ud
  • Bledo lice

Ako mislite da beba ima slomljenu kost, potražite medicinsku pomoć. Lekar će morati da poravna kost i drži je na mestu pomoću gipsa ili remena kako bi mogla da zaraste. Važno je da se odmah potraži pomoć kako beba ne bi imala dugoročne probleme sa kostima.

Foto: Freepik

Proverite znakove potresa mozga kod vaše bebe

Ako je beba pala na glavu ili udarila glavu, možda ima potres mozga, što je blaga i privremena povreda glave. Znakovi i simptomi se obično pojavljuju u roku od 24 sata, ali može trajati i do 3 nedelje.

Trebalo bi da pratite znakove potresa mozga kod bebe ako beba:

  • Izgleda zbunjeno ili šokirano
  • Povraćala je jednom
  • Plače više nego obično
  • Pokazuje promene raspoloženja ili ponašanja
  • Bila je nesvesna, ali je sada budna

Ako beba ima znake potresa mozga, idite kod lekara ili u bolnicu i proverite ih. Zatim pratite promene u bilo kojim simptomima. Oni će se obično sami poboljšati tokom nekoliko dana, iako može trajati i do 4 nedelje da se potpuno oporave.

Vaša beba će želeti da spava nakon potresa mozga i nema potrebe da ih stalno budite osim ako vam lekar kaže da to radite. Ali ako neće da se probude ili ima problema sa buđenjem, potražite medicinsku pomoć.


Takođe biste trebalo da odmah vidite lekara ako:

  • Povraćaju više puta ili nakon pada
  • Imaju problema sa ravnotežom kada hodaju
  • Imaju slabost u udovima
  • Imaju napad

Utešite svoju bebu nakon pada

Foto: Freepik

Ako je beba budna i plače, ne povraća i nema nijedan od gore navedenih simptoma, podignite je i utešite. Ako imaju manje povrede ili udarce stavite hladnu oblogu.

Ako postoji modrica ili udarac, natopite krpu u hladnu vodu i stavite je na to mesto. Ponovno je namočite kako se krpa zagreva ili suši. To može pomoći u ublažavanju bola i oticanja.

  • Koristite led. Led ili vrećica zamrznutog graška će takođe pomoći kod udaraca, modrica i oticanja. Omotajte grašak u laganu krpu ili peškir da zaštitite kožu.
  • Dajte bebi lek protiv bolova. Ako vidite da bebu mesto udarca boli možete joj dati lek protiv bolova. Pročitajte uputstvo leka pre davanja. Ne dajte bebi aspirin.
  • Pustite ih da se odmore. Nakon pada, beba može biti umorna, posebno u prva 24 do 48 sati nakon toga. Pustite ih da se odmore i dozvolite im puno vremena za spavanje i oporavak.

Ako pokušavate da ih utešite, ali ništa ne pomaže, dobra je ideja da vidite lekara i isključite sve probleme.

Pažljivo pratite svoju bebu 24 sata

Nekada se beba može činiti dobro nakon pada, ali je važno da je pažljivo pratite 24 sata. Povrede mogu vremenom da se pokažu, pa pratite sve nove ili pogoršane znakove i simptome.

Ako je beba pala na glavu ili ima blagu i manju povredu glave, može imati promene raspoloženja ili ponašanja nekoliko nedelja. Ovo se zove kognitivni zamor i dešava se jer mozak mora više da radi da bi se koncentrisao na zadatke nakon povrede. Vaša beba može delovati dodatno razdražljivo ili hirovito ili imati promene u obrascima spavanja. To je često i obično se samo od sebe popravlja vremenom.

Ako je beba pala sa kauča ili kreveta, ostanite mirni i proverite je. Iako padovi mogu izazvati ozbiljne povrede kod beba, većina padova je manja i beba će se sama oporaviti sa odmorom. Ako padnu sa vidine veće od jednog metra, na tvrdu površinu ili imaju simptome povrede, potražite medicinsku pomoć.

Izvor: WebMD
Adaptacija: Bebac

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Utorak, 24.12.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Najnovije vesti