Svaki peti roditelj u Beogradu o potomstvu brine bez podrške partnera. Osim što su dužni da svom detetu budu i otac i majka, samohrani roditelji sami moraju da obezbede sve što je njihovim mališanima potrebno.
Iako se svi slažu da im je teško i da im treba pomoći, olakšica za sad nema. Jedina privilegija koju imaju je da deca iz „nekompletnih porodica“ imaju prednost prilikom upisa u vrtić.
Već pet godina živim sama sa troje dece. Međutim, pošto imam dobar posao i platu od 70.000 dinara nemam prava na bilo kakvu vrstu pomoći. Za vrtić plaćam punu cenu, ne ispunjavam uslove za subvenciju na infostan, niti imam pravo da mi se račun za struju umanji.
Strašno je što samim tim što sam samohrana majka ne dobijam direktnu pomoć od države ili grada. Zar moram da budem socijalna kategorija da bih ostvarila neka prava? Možda ja imam pristojnu platu, ali kad imate troje male dece svaka pomoć je dobrodošla.
Na poslu sam od jutra do mraka. Na ovaj način se ne brine o deci i ne mogu ni da zamislim kako je majkama koje rade za upola manju platu. Tu ima vrlo mladih žena koje bi mogle još da rađaju, ali su potpuno nemotivisane – priča za „Blic“ Sandra Radenović, samohrana majka tri deteta.
U Beogradu, koji se prema izveštaju Gradskog centra za socijalni rad, nalazi u stadijumu duboke demografske starosti, sve je više dece koja odrastaju uz samo jednog roditelja.
Zapravo čak svaki peti roditelj je samohran, pri čemu je četiri puta više samohranih majki. Ipak, jedinu pomoć na koju oni trenutno mogu da računaju je socijalna. U Sekretarijatu za dečju i socijalnu zaštitu kažu da od visine prihoda zavisi i visina određenih subvencija.
Ja ostvarujem sve subvencije jer sam samohrana majka koja još studira, ali to mi ne znači mnogo budući da nemam prihoda. Trebalo bi da samim tim što sam se odlučila da sama rodim dete dobijam određenu vrstu pomoći. Svi pričaju o niskoj stopi nataliteta, ali na ovaj način je neće povećati – kaže Milena Pekić, samohrana majka dvogodišnjeg Dušana.
Trogodišnje materijalno izdržavanje u Nemačkoj
Roditelji koji imaju starateljstvo nad detetom u Nemačkoj, nakon razlaza sa bivšim partnerom, imaju pravo da osim alimentacije dobijaju trogodišnje materijalno izdržavanje.
Nemačke vlasti smatraju da se od samohranih majki ne može očekivati da po svaku cenu okrenu poslu s punim radnim vremenom i nisu dužne da prihvate takav posao jer bi to uz kućne obaveze i staranje o detetu, dovelo do „prekomernog opterećenja“.
Komentari (0)