Posle dugogodišnje uspešne sportske karijere, život je posvetila deci sa autizmom i Daunovim sindromom. Osmislila je program, jedinstven u svetu, i specijalnim motoričkim vežbama pomaže obolelim mališanima. Kakav je to program? Gde se održavaju treninzi? Može li se bez lekova smanjiti agresija kod autistične dece? Ko finansira terapije?
Proslavljena košarkašica, direktorka Sportskog udruženja “Liks” Ljiljana Stanojević bavi se već dve i po decenije radom sa decom koja imaju autizam i Daunov sindrom.
“Htela sam da nešto ostavim iza sebe. Posle igračke karijere, počela sam da se bavim trenerskim poslom. Uvek sam volela decu i umela sam da prenesem znanje. Volela sam da radim sa decom, a počela sam sa zdravom. Roditelji su stekli poverenje u mene i u jednom momentu poverili mi dete sa autizmom”, kaže Ljiljana Stanojević.
Foto: Pixabay
Tako je sve počelo. “Onda sam istraživala i opremila salu, a sada uspešno radimo sa decom sa autizmom. Bez medikamenata uspevamo da suzbijamo agresiju kod te dece.”
Autizam nije bolest, već stanje, pojašnjava ona.
Finansiraju se kroz projekte koje raspisuje država i ne rade sa više od šestoro mališana u grupi.
“Po projektu učestvuije oko dvadesetoro dece. Imaju dva puta nedeljno trening i za tri meseca se pokazuju prvi rezultati. Zovu nas iz vrtića ili škole, gde idu ta deca, jer primećuju razliku.”
Rad sa decom je besplatan.
Više o ovoj temi pogledajte u emisiji ,,Jutro sa Jovanom i Srdjanom”, PrvaTV.
Izvor: www.b92.net
Komentari (0)