Poražavajuća statistika pokazuje da godišnje čak 20 mališana strada u vozilu, a procenjuje se da svega deset odsto roditelja kupuje bezbednosno sedište za decu.
Kako bi bili sigurni da su odabrali odgovarajuće auto-sedište, roditelji moraju da provere da li je ova oprema testirana, odnosno da li ima etiketu narandžaste boje sa oznakom ECE R44 kao dokaz da je bezbedno i homologovano. Pre kupovine ovog sedišta neophodno je pogledati i da li sedište odgovara kilaži deteta. Inače, na osnovu Zakona o bezbednosti u saobraćaju kazne za ovaj prekršaj kreću se od 15.000 do 30.000 dinara.
– Važeći zakon nije dovoljno precizan pošto, primera radi, ne predviđa bezbednosno dečje sedište za decu stariju od tri godine koja nisu dostigla visinu od 150 centimetra, pa zbog toga ne mogu da nose sigurnosni pojas – kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost u saobraćaju.
Mnogi roditelji smatraju da su njihova deca bezbedna ukoliko im sede u naručju.
– Roditelji nisu svesni da prilikom nezgoda mogu svojim telom da povrede decu ukoliko ih drže u naručju. Primera radi, prilikom frontalnog sudara pri brzini od 60 kilometara na čas roditelj od, recimo, 75 kilograma deluje na svoje dete snagom od 1,5 tone – kaže Okanović.
U zavisnosti od težine deteta, razlikuje se pet grupa dečjih sedišta sa oznakama 0 za bebu tešku do 10 kilograma, 0+ do 13 kilograma, 0+/1 do 18 kilograma, zatim 1 za dete težine od 9 do 18 kilograma i 2/3 od 15 do 36 kilograma. Cena se, u zavisnosti od grupe sedišta, kreće od 5.000 do 35.000 dinara, s tim što se mogu naći i kombinovana za težinu od 0 do 18 kilograma i od 9 do 36 kilograma.
Pročitajte još:
Putovanje s bebom i malom decom >>
Sa mamama je vožnja zabavnija >>
Komentari (0)