Grad Beograd preko Sekretarijata za dečju zaštitu finansira rad 67 predavača, koji sa decom, uzrasta od 5,5 godina do polaska u školu, rade dva puta nedeljno po 30 minuta.
Ljiljana Jovčić, gradska sekretarka za dečju zaštitu, kaže da ovaj potez grada, između ostalog, smanjuje i stepen stvaranja određene diskriminacije prema deci čiji roditelji nisu bili u mogućnosti da finansiraju ove časove.
– Program engleskog za starije predškolce sada je redovna aktivnost u svim vrtićima, koju roditelji dodatno ne plaćaju, i odvija se po preporuci Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Odlučili smo se za ovaj uzrast jer se govorno-jezički razvoj kod najvećeg broja dece završava oko pete godine, dok bi kod mlađe dece, koja imaju govornih problema, učenje stranog jezika znatno otežalo savladavanje maternjeg. Cilj nam je da predškolce što bolje pripremimo, s obzirom na to da je engleski najzastupljeniji strani jezik u većini škola – kaže Jovčićeva.
Predavač Radmila Đurišić u vrtiću „Poletarac” i u još tri obdaništa na Paliluli uči oko 150 mališana. Svaki čas počinjem pesmicom „Hello children”, obraćajući im se isključivo na engleskom.
– Časovi su koncipirani tako da deca kroz igru, pesmu i pomoću slika uče osnovne pojmove na engleskom i to u trajanju od pola sata, koliko imaju koncentraciju. Deca u ovom uzrastu odlično usvajaju gradivo, razumeju i pravilno ponavljaju reči i veoma je dobra ideja pružiti im mogućnost da uče strani jezik – navodi Radmila.
Osim diplomiranih filologa, u pojedinim vrtićima na Savskom vencu i Novom Beogradu časove engleskog drže vaspitačice koje su položile sve neophodne testove potrebne za rad sa decom tog uzrasta.
– U saradnji sa Oksford centrom, vaspitačice su položile testove engleskog jezika i dobile sertifikate i za taj vid rada sa decom, a besplatan program je ujednačen na nivou čitave predškolske ustanove i obuhvata oko 1.880 predškolaca – istakla je Jasna Maturaga, pomoćnik direktora predškolske ustanove „11. april”.
Komentari (0)