Sadašnju gužvu bi trebalo da smanji program dopunskog rada u državnim ustanovama koji će trajati do juna. Planirano je da se od tada u rad uključe i Kliničko-bolnički centar „Zemun” i Opšta bolnica u Subotici.
S obzirom na to da u Srbiji 600 žena čeka na vantelesnu oplodnju i da ne mogu doći na red u narednih pola godine, Ministarstvo zdravlja je odlučilo da se u četiri postojeće zdravstvene ustanove gde se obavlja proces VTO omogući uvođenje dopunskog rada. Ova mera trajaće do juna, od kada bi i KBC Zemun i Opšta bolnica u Subotici trebalo da počnu sa ovom medicinskom metodom. Međutim, u ovaj proces neće biti uključene privatne klinike, tvrde u Ministarstvu zdravlja jer se očekuje da proširenjem kapaciteta državnih ustanova biti obuhvaćeni svi parovi.
– I dalje će se vantelesna oplodnja sprovoditi u GAK „Narodni front”, GAK u Višegradskoj, KC Vojvodine i KC Niš, s tim da će ove ustanove pružiti usluge većem broju žena kroz dopunski rad. Već smo od GAK u Višegradskoj i KC Vojvodine dobili dopise za dopunski rad što im je odobreno, a uskoro to očekujemo i ostalih ustanova. Postojeće klinike nastaviće sa dopunskim radom i posle juna ukoliko bude potrebno – kaže dr Vladimir Čakarević iz Ministarstva zdravlja.
U Ministarstvu procenjuju da će programom VTO do juna biti obuhvaćeni svi parovi koji trenutno čekaju.
– Privatne klinike i dalje nastavljaju zasebno da rade i troškove VTO snose sami parovi – kaže dr Čakarević.
Dr Eliana Garaleić, načelnica Odeljenja za vantelesnu oplodnju u GAK „Narodni front” kaže da će sve žene sa spiska u ovoj zdravstvenoj ustanovi doći na red do leta, ali da postoje parovi koji bi tek trebalo da budu uključeni u program. Iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje poručuju da će biti uzete u obzir i privatne klinike ukoliko Institut za javno zdravlje i Ministarstvo zdravlja procene da su kapaciteti državnih ustanova potpuno iskorišćeni.
Pročitajte još:
Besplatna vantelesna donela više od 1.000 beba >>
Komentari (0)