Republički zavod za zdravstveno osiguranje raspisao je tender na koji mogu da se jave privatne ginekološke ordinacije i uključe u besplatan program veštačke oplodnje parova bez dece o trošku države.
Ordinacije koje mogu da konkurišu moraju da ispunjavaju posebne kadrovske i tehničke uslove, a neophodno je i da su do sada imali najmanje 25 odsto uspešno urađenih oplodnji godišnje.
U toku prošle godine od planiranih 1.000 bračnih parova u postupak oplodnje o trošku države ušlo je samo 300 jer postojeći kapaciteti tri klinička centra u Srbiji, na GAK-u u Višegradskoj, „Narodnom frontu“ i GAK-u u Novom Sadu, nisu mogli da omoguće uslugu većem broju, pa je Republički zavod za zdravstveno osiguranje odlučio da uključi i privatne ordinacije, kako bi ovaj projekat bio uspešniji i brži.
Pacijenti neće plaćati nikakve troškove, već će ordinacije kojima će ovakav rad biti odobren fakturisati svoje troškove Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje.
Neophodno je i da ordinacije koje se prijavljuju na tender prihvate važeće cene veštačke oplodnje, koje u zavisnosti od slučaja iznose oko 270. 000 dinara – kaže Svetlana Vukajlović, direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Konkurs će trajati do 21. aprila do 12 sati, a komisija će doneti odluku u narednih nekoliko dana, najkasnije do 28. aprila, ukoliko bude neophodno da neke od prijavljenih ordinacija dostave dodatnu dokumentaciju.
Prema rečima direktorke Vukajlović, ne postoji precizna evidencija koliko ordinacija u Srbiji može da ispuni uslove i konkuriše jer i kada se lekarske ordinacije registruju, od podnosioca prijave ne zahteva se da navede konkretnu zdravstvenu delatnost kojom će se baviti. Takođe ne postoji evidencija opreme koju ordinacije poseduju, koliko je kvalitetna, pa ni koji stručni kadar upošljava.
Neophodno je da pored odgovarajuće opreme kandidati dostave arhitektonski plan svoje zdravstvene ustanove i fotografije aparata, kao i izjavu, pod krivičnom i materijalnom odgovornoću, da sve napisano zaista poseduju.
Ordinacija ili ustanova koja konkuriše mora da ima u stalnom radnom odnosu dva ginekologa, sa određenim iskustvom u veštačkoj oplodnji, biologa ili embriologa, urologa, anesteziologa i dve medicinske sestre.
Neophodna oprema
– minimum četiri prostorije
– laminarna komora sa grejnom pločom
– dva inkubatora
– stereo mikroskop sa grejnom pločom
– laboratorijski mikroskop
– invertni mikroskop sa grejnom pločom i mikromanipulatorom
– aspiraciona pumpa
– grejač za epruvete
– centrifuga
– air cleaner, aparat sa ugljenim filterima za prečišćavanje vazduha
– pacijent monitor (video-displej)
– kontejner za zamrzavanje embriona u tečnom azotu
– kontejner za transport tečnog azota
– dve CO2 boce sa regulatorima pritiska i protoka
– ginekološki sto sa pratećom stolicom
– ultrazvučni uređaj sa transvaginalnom i transabdominalnom sondom
– dve vođice za transvaginalnu sondu
– aparat za anesteziju
– minimum jedan frižider
Komentari (0)