Opština Inđija pokušava da, materijalno pomažući porodicama sa decom, podstakne porast nataliteta. Tako refundira 80 odsto cene boravka u vrtićima, obezbeđuje besplatnu užinu za osnovce, besplatan prevoz za srednjoškolce, stipendije…
Ipak novorođene dece je sve manje. Lekari upozoravaju da je sterilitet najveća prepreka da se prirodnim putem smanji bela kuga.
Stoga je opština Inđija potpisala protokol sa novosadskom bolnicom za ginekologiju „Perinatal”, gde će pet bračnih parova iz ove sredine do kraja godine dobiti besplatan tretman insemenacije.
Dr Miloš Kozarov, direktor ove klinike, kaže da upravo iz Inđije imaju najviše pacijenata. Statistika kaže da je procenat uspešnosti u lečenju steriliteta na novosadskim klinikama 40 odsto, što je znatno iznad proseka u Srbiji.
Za jedanaest meseci prošle godine u inđijskoj opštini rođeno je 406 beba, a u istom periodu ove godine 390. Lekari kažu da je sterilitet podjednako prisutan i kod muškaraca i kod žena.
– Nažalost, broj neplodnih brakova je u porastu. Pre dvadeset godina procenat sterilnih veza bio je 12 odsto, a poslednjih godina se kreće između 15 i 20 odsto – kaže dr Jovo Komazec, šef ginekološke službe Doma zdravlja u Inđiji.
– Razlozi za sterilitet su višestruki. Način življenja i oblačenja znaju da budu glavni uzroci. Vrlo često to su upale i prehlade koje prolaze bez lečenja, tako da devojke i žene ne znaju da su u toj nekoj prehladi koja se manifestovala bolovima u donjem delu stomaka zaradile sterilitet.
Zatim neadekvatna kontraceptivna zaštita, neželjena trudnoća, nepripremljeno stupanje u seksualne odnose, ali i seksualno prenosive bolesti prouzrokuju sterilitet – kaže dr Komazec.
Komentari (0)