Ženama koje žele da se porode besplatno na bezbolan način, odnosno uz epiduralnu anesteziju, uskoro će to biti omogućeno u porodilištu Kliničko-bolničkog centra „Dr Dragiša Mišović”.
Kako je najavio dr Dragan Antić, direktor ovog porodilišta, oni su regularno počeli da primenjuju „epidural” i smatraju da bi to trebalo da bude ponuđeno budućim majkama koje žele da se porode sa što manje bolova, uz primenu ove savremene anestezije. To će iziskivati dodatni napor za zaposlene, ali će učiniti sve zarad zadovoljstva budućih majki.
„Bejbi grad” na Dedinju, kako neki zovu ovo porodilište, omogućiće uskoro i očevima da prisustvuju porođaju – i to bez ikakvog dodatnog naplaćivanja.
– Naš maksimum je obavljanje pet do šest porođaja dnevno, jer imamo 20 kreveta za porodilje. Žene koje se porode klasičnim putem ostaju u bolnici dva do tri dana, a one koje su donele na svet bebu carskim rezom oko pet dana. Očekujemo da ćemo imati godišnje od 1.500 do 1.700 porođaja, jer smo samo u poslednja dva meseca, od kada je otvoreno preuređeno porodilište, primili oko 220 trudnica – istakao je dr Antić.
Porodilište na Dedinju sledeće nedelje će formirati cenu za izbor lekara, za one žene koje žele da određeni doktor dođe van radnog vremena da ih porodi, a onda će zahtev za odobravanje ovog dopunskog rada uputiti na razmatranje Ministarstvu zdravlja.
– U ustanovama koje se bave zdravstvenom zaštitom žena i trudnicama, kao i porođajima, kompletna usluga je besplatna. Tako je i kod nas. Svi troškovi su pokriveni. Dopunski rad može da se izvede po jednoj tački Zakona o zdravstvenoj zaštiti gde se kaže da ukoliko pacijent želi da ga neki određeni lekar leči, operiše, uradi hirurški zahvat, a u ovom slučaju da vodi trudnoću i porodi ženu, to može da dobije uz određenu nadoknadu i to će se plaćati – objasnio je dr Antić .
On je istakao da ne veruje da će se sve bolnice složiti oko određene cene koje će se primenjivati u okviru dopunskog rada, ali da misli da će se za to odlučivati oko 10 odsto žena. Dr Antić ne smatra da će ovakav način rada dovesti do korupcije i do toga da će buduće mame morati da plaćaju bolnici uslugu izabranog lekara i da ga „ispod žita” dodatno plaćaju.
Porodilje su u ovoj ustanovi po pravilu sa bebama u istoj sobi, i to u okviru programa „bejbi frendli”, a uvek ima oko 10 odsto mališana koji ne mogu da budu sa majkama, jer im je neophodna adaptacija posle porođaja, ili zbog komplikacija moraju da budu smešteni na odeljenje intenzivne nege.
Ono što hvale mlade mame koje smo juče zatekli u porodilištu, jesu uslovi za boravak, koje one ocenjuju kao savršene, jer su sve sobe dvokrevetne sa kupatilom i odgovaraju najsavremenijim evropskim standardima.
Komentari (0)