Beogradski vrtići objavili su preliminarne liste upisane dece na ovogodišnjem konkursu. Ove godine ponuđeno je oko 14.000 slobodnih mesta, a na konkurs je stiglo 17.806 validnih zahteva, saopštio je Slavko Gak, gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu.
Rok za žalbe je 15. jun, a prema Rečima Slavka Gaka, u proseku se odobri oko 40 odsto žalbi, jer se najčešće radi o specifičnim slučajevima gde se naknadno mora dokumentovati prioritet. Roditelji će znati da li im je žalba prihvaćena ili odbijena od 24. juna, a konačne liste upisanih mališana biće poznate krajem juna.
Foto: Freepik
Slavko Gak je napomenuo da se ove godine beleži manji broj zahteva za prijem nego prošle godine, što Beograd dovodi u povoljan položaj, jer će uz pomoć privatnih vrtića konačno biti ukinuta lista čekanja.
Najveća gužva za upis u vrtiće je na Novom Beogradu, u Zemunu i na Čukarici, gde je podneto više od 2.000 zahteva. U Sopot je stiglo 135 zahteva, što je skoro tri puta manje od planiranih 350 mesta, a slično je i u Barajevu, gde je planiran upis 336 mališana, a zainteresovano je 247. I u Opštini Savski venac ima slobodnih mesta ” od 527 slobodnih, konkurisalo je 375 roditelja.
Gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu je podsetio da je pokrenut projekat izgradnje 25 državnih vrtića, da su od prošlog konkursa otvorena tri nova vrtića, uz napomenu da će se tokom leta svuda gde je to moguće odobravati proširenje kapaciteta i do 20 odsto, pa roditelji koji danas nisu na listi ne treba da brinu jer će u vrtićima biti dovoljno mesta za njihovu decu.
Takođe, u toku leta, a nakon završetka radova u novim vrtićima na Bežanijskoj kosi, Čukarici, u Zemunu i Obrenovcu, biće obezbeđeno još oko 600 mesta.
Upisna kvota
Konkursom je predviđeno 13.955 slobodnih mesta, a podneto je 17.806 zahteva. U jaslenim grupama ima 5.917 mesta, u vrtićima 2.739, u pripremnom predškolskom programu od osam sati 696, u četvorosatnom 4.570, a u razvojnim grupama 33.
Šta ako bude odbijena žalba?
Ako roditelju bude odbijena žalba, pa opet ne dobije mesto u vrtiću, on može da zatraži odbijenicu, kako bi upisao dete u privatni vrtić uz subvenciju grada. Subvencija koju Beograd daje roditeljima, čija deca nisu primljena u državne vrtiće, pokriva do 80 odsto ekonomske cene, što iznosi najviše 22.361 dinar mesečno po detetu. Obavezno učešće roditelja je 20 odsto, odnosno 5590 dinara.
Komentari (0)