Devojčica od 17,5 godina dobila je prošlog vikenda konvulzivne napade nakon što je četiri dana noću s drugaricom igrala igrice i gledala filmove na mobilnom telefonu, a danju spavala.
Ovo je za RTS potvrdila dr Ivana Stefanović iz službe hitne pomoći u Beogradu.
Ona je pojasnila da konvulzije predstavljaju iznenadne napade snažnog, nekontrolisanog grčenja mišića, često praćene gubitkom svesti, i mogu biti posledica nekog oblika epilepsije. Ipak, to još ne znači da je reč o epilepsiji, jer je potrebna detaljna dijagnostika.
Foto: Pixabay
Ona je, pak, rekla da danas postoji termin „TV epilepsija”, odn. neka vrsta napada koja su uzrokovana video-igricama.
– U svakom slučaju roditelji moraju da obrate pažnju koliko vremena deca provode za kompjuterom, televizijom, mobilnim telefonima – napomenula je dr Ivana Stefanović.
Zavisnost od video-igrica više nije nikakva novost, ali zabrinjava stalni porast broja zavisnika, a starosna granica je sve niža, navodi
Blic, uz podsećanje na slučaj jednog momka koji dve godine nije izašao iz kuće jer je igrao igrice.
– Ova zavisnost se ne razlikuje suštinski od patološkog kockanja, a smatram da se može staviti rame uz rame sa heroinskom zavisnošću – objasnio je za Blic Milan Radovanović, psihološki savetnik savetovališta Entera MR.
Foto: Pixabay
Zavisnici od video-igrica, takozvani gejmeri, povlače se u sobu, prekidaju kontakt sa prijateljima, dolazi polako do povlačenja iz škole i čitav svet počne da se vrti oko monitora, piše Blic.
– Imali smo decu koja su prestajala da izlaze iz sobe, rekorder je bilo 36 sati u kontinuitetu. Dete je izgubilo potrebu da ide do toaleta, to je radilo samo kad baš mora, tuširalo se nije danima. Govor je nestajao, a dete je ispustilo neki neartikulisani zvuk kada mu je majka ušla u sobu da mu donese sok. Iznerviralo ga je što ga je prekinula dok igra igricu i on ju je gađao flašom. To je bio okidač da ga dovede na terapiju – dodao je Radovanović.
Komentari (0)