Zbog striktnih mera uvedenih zbog pandemije virusa korona, na Filipinima je znatno ograničen pristup uslugama planiranja porodice.
Usled ograničenja kretanja koje je na snazi od marta, i pacijentima i medicinskom osoblju mesecima nisu dostupne klinike, zbog čega je u pojedinim područjima zabeležena nestašica kondoma i drugih kontraceptivnih sredstava, saopštili su zdravstveni radnici, preneo je Gardijan.
Nendi Senok, izvršni direktor Organizacije za planiranje porodice na Filipinima (FPOP), rekao je da uprkos tome što je njegovo osoblje nastavilo da radi i nakon uvedenih mera, pandemija se negativno odrazila na rad. Državne ustanove su zvanično i dalje radile, dodao je, ali su usluge bile nedostupne.
Foto: Freepik
U zemlji s katoličkim većinskim stanovništvom je registrovano više od 35.400 zaraženih virusom korona, pri čemu je najgore pogođen glavni grad Manila. Ukupno je zabeleženo više od 1.244 smrtnih slučajeva.
Iako su karantinske mere ublažene, javni prevoz i dalje ne funkcioniše normalno, a pojedine ustanove za planiranje porodice rade samo pomoću znatno redukovanog osoblja, da bi bilo omogućeno socijalno distanciranje. Osim toga, i dalje je nestašica kondoma i kontraceptivnih pilula, naročito u provincijama i ruralnim područjima ostrva, koja su udaljena od glavnog grada.
Senok je ukazao da FPOP podstiče žene da koriste kontracepciju s produženim dejstvom i njene klinike pripisuju veću količinu kontraceptivnih pilula za slučaj da se ponovo uvede ograničenje kretanja.
– Međutim, problem je što nam nestaju zalihe. Usluge za reproduktivno zdravlje se ne smatraju prioritetom u odgovoru Vlade (tokom pandemije) – dodao je Senok.
Foto: Freepik
Kako piše Gardijan, broj žena kojima je onemogućen pristup ustanovama za planiranje porodice je upetostručen tokom karantinskih mera i sada iznosi 3.688.000.
Prema prognozama Instituta za stanovništvo Filipinskog univerziteta i Fonda UN za stanovništvo (UNFPA), sledeće godine bi moglo da bude rođeno još 214.000 beba kao rezultat neželjenih trudnoća usled pandemije. To znači da bi 2021. svet moglo da ugleda gotovo 1,9 miliona beba, više nego bilo koje godine od 2000.
– Mi ćemo biti ti koji ćemo za devet meseci porađati žene i dovesti bebe na svet – rekao je dr Esmeraldo Ilem, direktor Memorijalne bolnice Dr Hose Fabela u Manili, najposećenijeg porodilišta u zemlji.
Izvor: Danas.rs
Komentari (0)