Rast novorođenčeta prati iz meseca u mjesec i njegov motorički i psihički razvoj. Znatiželja koju pokazuje prema predmetima oko sebe, pružanje ručica prema igračkama, gledanje otkuda dolazi zvuk, sve su to pokazatelji da se beba želi igrati, i da joj je potrebna dodatna pažnja, nove aktivnosti koje će je zabaviti i podstaći da razvija nove veštine koje su okosnica psihomotoričkog razvoja odojčadi. Igračke i i igra motivišu aktivnost deteta koja mu pomaže u upoznavanju sveta kojim je okruženo i kroz koji gradi odnose s bliskim osobama, ponajpre svakako s roditeljima.
Bebe vole zvukove
Do trećeg meseca beba je zaokupljena ponajpre maminim licem i glasom. No, ujedno počinje pokazivati zanimanje i za stvari u okruženju, za igračke obešene iznad krevetića, za vlastite ručice, nožice. Vreme je za prve igračke, koje ne moraju biti samo one kupljene u prodavnici, jer će detetu biti zanimljiv i niz stvari iz svakodnevne upotrebe kao što su plastični poklopci raznih veličina, vunene loptice. U prvoj godini života igračka bi trebala biti jednostavna, lagana, mekana, jasnih svetlih boja. Treba paziti da je dosta velika da je dete ne može progutati , te da je od materijala koji se lako pere i dezinfikuje. Poželjno je da proizvodi različite zvukove i da zvecka. Nabavite i igračku koja se može koristiti za igru u vodi kod kupanja. Bebe uživaju u umerenim različitim zvucima i melodijama, pa će ih zabaviti igračka koja je predviđena za taj uzrast, a muzički je instrument.
Igračke u prvih šest meseci
U prvih šest meseci najbolje su male gumene lutke ili životinje, različiti krpeni visuljci koji proizvode zvukove i pokreću se u vidokrugu deteta. Dok još ne mogu sedeti i hodati bebama su najzanimljivije igračke koje proizvode različite zvukove. Najviše ih privlače jarke boje, posebno crvena, te jaki kontrasti. Idealne su igračke koje se mogu obesiti iznad krevetića, to mogu biti zvečke ili mekani vlasuljci koji se okreću, budući da je bebama posebno zanimljivo sve što se kreće. Kada počne stavljati igračke u usta, pazite da su čiste i zato je važno da su igračke od materijala koji se može lako prati. Poželjne su i igračke koje svetle, te gumene igračke koje može stiskati u kadici prilikom kupanja. Kad bebi počnu izbijati zubići, trebaće joj šareni prstenovi da ih može žvakati, tzv. glodalice za zube.
Mali istraživači
Sa šest meseci bebe su sve pokretljivije, zanima ih sve više njihovo okruženje, pa njihovom razvoju treba prilagoditi izbor igračaka u tom uzrastu. To mogu biti plišane igračke, mekane lutke, omiljeni medo s kojim će spavati, razne prostirke za igre, igračke koje se kreću. Nakon šest meseci do godine dana nabavite prikladne igračke raznih geometrijskih oblika za slaganje jedna u drugu, vodootporne slikovnice, gumene obruče, gumene igračke, muzičke kutije koje oponašaju glasove životinja. S osam meseci dete se može igrati s dva predmeta istovremeno te udarati jednim predmetom o drugi. U razdoblju do godine dana beba će pokazivati sve veću sklonost prema interakciji, biće joj zanimljiva lopta koju može gurnuti, telefonska slušalica, plastične posude. Vreme je i za prve slikovnice s velikim slikama životinja i predmeta. U igri se mogu početi koristiti i prve kockice. Kako bude napredovala u hodanju, bebi će biti sve zanimljiviji nov pogled na svet oko sebe. Deci je u tom uzrastu jako zanimljiva igra skrivača. Uživaju se igrati vodom. Uoči prvog rođendana dete voli eksperimentisati s bojama, pa ih koristite u igri, može crtati prstićima ili raditi otiske dlana. Voli slagati kocke u kutiju. I početi slagati prve reči, ali to je već jedna druga priča, nova stepenica u razvoju deteta.
Komentari (0)