Poverenje mnogih roditelja u proizvode koje svakodnevno koriste za negu beba i dece još jedanput je drastično poljuljano nakon nedavne vesti da u dečjim šamponima ima kancerogenih hemikalija kao što su formaldehid i dioksin.
Takve rezultate analize pokazalo je nezavisno istraživanje Kampanje za sigurnu kozmetiku, međunarodnog udruženja koje okuplja grupe za zaštitu okoline.
Umesto da ti proizvodi budu nežni i „bez suza", kako se reklamiraju, postavlja se pitanje njihove štetnosti za decu, jer hemikalije koje su nađene u tragovima na popisu su potencijalnih karcinogenih materija Agencije za zaštitu okoline.
Za svaku mamu ovakva vest je uzbunjuća. Osim pitanja o kakvim se zapravo sastojcima radi i kako da ih prepoznate na deklaraciji, javlja se i dilema šta može da se koristi kao alternativa.
Opasne hemikalije
Formaldehid je jedna od najopasnijih hemikalija, kancerogen je, nalazi se u raznim sintetičkim proizvodima za negu kose ali i lica i tela. Međutim, ova materija se ne navodi na deklaracijama kao formaldehid, već kao formalin, formalit itd. Nažalost, vrlo često nije deklarisan, a jedan je od sastojaka koji je nađen u ovim proizvodima.
Drugi opasan spoj je dioksin. On je stabilan aromatski spoj, u prirodi se u principu skoro uopšte ne razgrađuje. Osim što je sam po sebi štetan, problem je i što se taloži, kako u ljudskom telu tako i u prirodi. Često ga nazivaju i prikrivenim ubicom, ima dokazano kancerogeno delovanje, takođe deluje na reproduktivne funkcije i na imunitet, i to direktno jer smanjuje broj odbrambenih ćelija.
Skoro neizostavan sastojak dečje kozmetike su i mineralna ulja, takozvana bejbi ulja. To su proizvodi koji u manjoj meri prodiru u organizam i tada su povezani s taloženjem u limfnim čvorovima i u jetri i s problemima kao što su alergijske reakcije.
Obavezno pročitajte deklaraciju
Prvi korak je da se dobro pogledaju sastojci. Ono u šta možemo da se pouzdamo jesu sertifikati koji potvrđuju da se radi o proizvodima dobrog ili odličnog kvaliteta. Uobičajeni sertifikat za prirodnu kozmetiku je BDIH, to je minimum za prirodnu kozmetiku.
Još je bolji jedan novi sertifikat, to je Na True i označen je s jednom, dve ili tri zvezdice, zavisno od toga koliko proizvod sadrži organski uzgojenog materijala.
Alternativna nega
Bazna ulja su odlična za negu beba i dece. Bazna ulja su, na primer, bademovo, sezamovo, makadamija, noćurak. Bademovo ulje je omiljeno za negu beba i dece, koristi se u prirodnim i klasičnim kozmetikama, sjajno je za negu kože i jako dobro za temenjaču. Ako pripremate kupku, možete da dodate određenu količinu baznih ulja kako bi kupka bila što nežnija za posebno osetljivu dečju kožu.
Kupovina ulja
Vrlo je važno kupovati proizvode vrhunskog kvaliteta. Proizvodi treba da budu iz biljaka koje su organskog ili biodinamičkog porekla, važan je i način izdvajanja ulja, a to znači hladno ceđenje i samo pakovanje u adekvatnu ambalažu.
Takva ulja mogu da se kupe u prodavnicama zdrave hrane i u svim bolje snabdevenim apotekama i biljnim apotekama. Važno je da ulja nisu u plastičnim nego u staklenim bočicama tamno smeđe boje ili u nekoj drugoj boji ako imaju UV premaz kako bi se bazna ulja zaštitila od svetlosti.
Primena eteričnih ulja
Ukoliko se odlučite na korišćenje eteričnih ulja, onda prednost dajte lavandi, čajevcu, kamilici i eukaliptusu. Lavanda i čajevac su ulja koja uvek treba imati u kućnoj apoteci ako imate decu. Lavanda može da se doda u malo baznog ulja badema i u kupke jer deluje smirujuće i opuštajuće. Prednost eteričnih ulja je da ne deluju samo na kožu nego i na raspoloženje, pa mogu da pomognu deci da se smire i da lakše zaspu.
Lavanda i čajevac u kombinaciji ili posebno su odlični su za dezinfekciju ranica, posekotina, uboda insekata. Ako se radi o većim kožnim problemima, dobra je kombinacija lavande i kamilice rimske, i dva ulja mogu da se koriste kod bilo kakve iritacije, upalnih stanja.
Kod prehlada neizostavno je ulje eukaliptus radiata, koje je dobro kod produktivnog kašalj, za sinuse, a u kombinaciji s lavandom odlično deluje na snižavanje povišene temperature.
Komentari (0)