Plastične flašice za bebe, koje sadrže bisfenol-A (BPA), šest najvećih američkih proizvođača više se neće prodavati na teritoriji države, navodi se u saopštenju državnog tužioca severoistočne države Konektikat Ričard Blumental.
Supstanca bisfenol-A dovodi se u vezu sa problemima u razvoju mozga novorođenčadi i još u oktobru 2008. godine Blumental je zajedno sa kolegama iz države Nju Džersi i Delaver tražio od proizvođača da prestanu da je upotrebljavaju u proizvodnji flašica.
Prema Blumentalovim rečima, šest vodećih proizvođača flašica "Avent", "Dizni Frst jirs" (Disney First Years), "Gerber", "Dr. Braun", "Plaksteks" (Plaxtex) i "Ivenflou" (Evenflow) rešilo je da ukine korišćenje BPA u proizvodnji flašica što "predstavlja veliku pobedu za javno zdravlje".
Naučni nalazi pokazuju da su čak i male količine te supstance vrlo štetne za reproduktivni, neurološki i imuni sistem.
Blumental je pozdravio to što su proizvođači sami prestali da ga koriste, ali smatra da bi trebalo da se upotreba te supstance potpuno zabrani.
štetan uticaj na razvoj mozga
Najopsežniju studiju objavili su 2008. godine toksikolozi Nacionalnog instituta za zdravlje koji su utvrdili da BPA koji se koristi za proizvodnju raznih sudova može da ima škodljive posledice na razvoj mozga fetusa ili novorođenčadi.
Više istraživanja sprovedenih u poslednjih deset godina utvrdilo je vezu BPA u malim koncentracijama i teških zdravstvenih problema kao što su rak prostate i dojke, gojaznost ili dijabetes.
Vlada Kanade je prva, 2008. godine, zabranila upotrebu BPA u proizvodnji flašica za bebe.
BPA je važna organska komponenta za proizvodnju plastičnih masa i godišnje se u svetu napravi između dva i tri miliona metričkih tona te supstance.
Još od 1930-ih godina postoje sumnje da je BPA štetan za zdravlje, ali su se rezultati naučnih istraživanja koji potvrđuju te tvrdnje pojavili tek 2008. godine. Proizvodi koji sadrže BPA u prodaji su više od 50 godina.
Bisfenol-A je najčešće u obliku providne plastika koja se koristi za proizvodnju boca za vodu i sokove, sportske opreme, medicinskih i stomatoloških naprava, belih kompozitnih plombi za zube, sočiva i kućne elektronike.
Od BPA se prave i svi CD i DVD diskovi, a smola koja sadrži BPA koristi se za premazivanje unutrašnjosti gotovo svih konzervi za pakovanje pića i hrane.
Komentari (0)