Čini se da se medicina nikada više nije mešala u prirodni tok porođaja – carski rez, indukcija, epidural, razni medikamenti ubrzavaju, ali i komplikuju rađanje. I dok medicinski indikovan carski rez doprinosi boljoj porođajnoj nezi i spasavanju života, postavlja se pitanje zašto su ove intervencije sve masovnije i onda kada za njima nema potrebe.
Svaki treći porođaj u SAD završava se carskim rezom, a stopa ovih intervencija nije manja ni u mnogim drugim zemljama – u Brazilu, na primer, polovina beba se rodi na ovaj način. Iako se carski rez često radi bez jasnih medicinskih razloga, neke objektivne pojave, ipak, doprinose ovom rastućem trendu. Prema Američkom udruženju akušera i ginekologa, neki od razloga porasta udela carskih rezova su sve veći broj blizanačkih i višeplodnih trudnoća, sve veća gojaznost trudnica, starije trudnice i sve veći broj onih čije su trudnoće rizične, navodi časopis „Tajm”.
Carski rez, iako najozbiljnije, svakako nije jedino mešanje medicine u prirodni tok porođaja. U najvećem broju porodilišta u svetu, ubrzavanje porođaja lekovima je rutinsko, a procenat davanja indukcije u poslednje dve decenije se, prema podacima Američkom udruženju ginekologa i akušera, udvostručio. Epidural, lokalna anestezija za obezboljavanje porođaja u većini porodilišta na Zapadu daje se rutinski. To nije posledica samo „navaljivanja” medicinskog osoblja već pre svega želje žena da porođaj učine što manje bolnim ili ga obezbole.
Da li se mamama žuri da što pre vide svoje dete
Od 4,3 miliona Amerikanaca koji za godinu dana dođu na svet, samo pet odsto se rodi potpuno prirodno. Prema istraživanjima u razvijenim zemljama, u proseku, svaki peti porođaj je medicinski indukovan pre punog termina, 41. nedelje trudnoće.
Nekada je ipak, indukovanje porođaja najsigurnije za majku, bebu ili oboje. Ako plod pokazuje znake patnje i usporenog rasta, uvek je bolje majku što pre poroditi. Isto važi i ako je iz nekog razloga majčino zdravlje ugroženo, na primer, zbog previsokog krvnog pritiska, nekontrolisanog dijabetesa ili nekog urgentnog zdravstvenog problema.
Prema statistici Centra za kontrolu bolesti, dvostruko više žena dobilo je indukciju na porođaju 1997. u odnosu na 1989, a do 2003. godine taj broj je porastao za još 20 odsto. Sasvim sigurno da broj komplikacija ne raste tom brzinom, već je vodeći razlog u praksi medicinskih centara da se pacijenti, pa i trudnice na porođaju, smenjuju „kao na traci”.
Iako je carski rez intervencija koja godišnje spasi veliki broj beba, zabrinjava podatak iz istraživanja da samo u 18 odsto slučajeva postoje medicinski razlozi za indukciju porođaja. Lekari, koji su u 44 odsto slučajeva oni koji predlažu ubrzavanje prirodnog toka porođaja, moraju da budu svesni da takva praksa može čak da udvostruči rizik da se porođaj završi carskim rezom. Bez obzira na to što deluje komfornije i lakše za trudnicu, carski rez je ozbiljna operacija, posle koje oporavak traje najmanje četiri do šest nedelja. Iako čini porođaj veoma komfornim i najveći broj porodilja je uzima i bez sugestije ginekologa, neki istraživači smatraju da i lokalna anestezija može da ima negativan uticaj na porođaj.
Oporavak posle carskog reza traje duže nego posle prirodnog porođaja
Smatra se da epiduralna anestezija menja hormonsku ravnotežu tokom porođaja, koju telo samo formira. Na primer, inhibira se stvaranje beta-endorfina, koji omogućava mamama da se „isključe” i koncentrišu na porođaj. Takođe, smanjuje se lučenje oksitocina, čiji je nivo najviši tačno tokom istiskivanja ploda. Uz epidural, nivo oksitocina ne poraste dovoljno, pa žena praktično nema pomoć svog tela dok rađa.
Ubrzavanje porođaja posledica je u većoj meri gužve i nedovoljnog kapaciteta medicinskog osoblja u porodilištima, pre nego koristi za majku u bebu od što bržeg porođaja. Naprotiv, porođaj koji prirodno krene i odvija se svojim tokom, uz praćenje svih vitalnih funkcija, manji je stres za bebu od rapidnog, ubrzanog, porođaja. Čak i 20 sati prve faze porođaja (za prvorotke) ne mora da bude razlog za carski rez, ako je sa plodom i trudnicom sve u redu. Spor porođaj ne bi smeo da bude razlog za carski rez, ako su svi ostali parametri u redu, napominju predstavnici Udruženja ginekologa i akušera.
Zato što indukcija povećava rizik od carskog reza, ne bi trebalo da se koristi pre 41. nedelje trudnoće, osim u slučajevima koji su strogo medicinski indikovani. Ako je sve u redu, treba pustiti da porođaj krene prirodno, tek tada je beba u potpunosti spremna za rođenje, a sa njom i majčino telo da na najbolji mogući način uradi ono za šta ga je priroda veoma dobro pripremila – rodi dete.
Komentari (0)