Nakon večernjeg obroka, kupanja i presvlačenja, većina roditelja nosi i ljuljuška bebu sve dok ne primete da joj se oči sklapaju. I tada – svi prave istu grešku: pokušavaju da je spuste u krevetac, a ona se istog trenutka probudi i počne da plače. Treba znati da beba nije utonula u dubok san sve dok joj se očne jabučice pomiču i disanje nije ujednačeno. Neke bebe se tokom ove faze sna smeškaju, neke prave pokrete usnama kao da sisaju, dok neke prave smešne grimase.
Bebe u dubokom snu provedu samo sat vremena
Izvor: Bebac.com
Sve ovo su znaci laganog sna koji govore da još nije vreme za spuštanje u krevetac. Sa ovim treba sačekati još petnaestak minuta, sve dok ne prestanu sve spomenute aktivnosti i dok beba ne opusti šake. Tek tad je spustite i ušuškajte.
Izvor: Pixabay
Nakon što spustite bebu u krevetac, sedite pored nje i posmatrajte je: otprilike sat vremena kasnije, opet će početi da pravi grimase i migolji se, a očne jabučice će se ponovo aktivirati. To je znak da iz faze dubokog sna prelazi u fazu laganog. Ukoliko je gladna, nije udobno nameštena ili joj je hladno, budite 99 odsto sigurni da će se probuditi. Ako sad zadovoljite njenu potrebu, ponovo će uploviti u carstvo dubokog sna i nastaviti mirno da spava. Neke bebe uspevaju da pređu iz faze laganog u fazu dubokog sna, čak i onda kada njihova potreba nije zadovoljena, tako da sastave i po tri-četiri sna u „komadu”.
Za razliku od odraslih, čija faza dubokog sna u proseku traje oko 90 minuta, bebe u dubokom snu provedu samo sat vremena. Ostatak vremena između dva buđenja se meškolje i drže roditelje na oprezu. Međutim, priroda je ovo ovako uredila zbog toga što je novorođenčetu potrebno često hranjenje da bi napredovalo i razvijalo se, kao i zbog toga da bi roditeljima „javilo” da je s njim sve u redu, onda mu sigurno nećete „zameriti” što vas budi pet puta tokom noći.
Izvor: Pixabay
Uporedo sa sazrevanjem bebinog nervnog sistema, razvija se i centar u mozgu koji reguliše cikluse budnosti i spavanja. Dobra vest je da se ovaj proces odvija prilično brzo i da će do tri meseca beba (najverovatnije) prespavati celu noć. Međutim, i tu postoje razlike: neke bebe se ne bune kada ih stavite u krevetac, ali im treba dosta vremena da zaspu; neke se pak bune, ali zaspu čim ih smirite i ušuškate, dok kod nekih ne pale nikakvi trikovi – one spavaju samo kada odluče da je za to došlo vreme. Ipak, do uzrasta od šest meseci, ciklus spavanja i budnosti formira se kod većine beba.
Koliko će vaša beba spavati, verovali ili ne, zavisi i od veličine njenog želuca. Što je prostor u njenom želucu veći, u njega stane više hrane, pa je samim time potrebno više vremena da ogladni. Na ovo, nažalost, niko ne može da utiče, pošto je veličina želuca individualna i genetski uslovljena (kao i apetit).
Izvor: Pixabay
Događa se da se ciklus bebinog sna konačno ustali, a onda se odjednom poremeti, pa beba ponovo počne pravi noćni „cirkus”. Ovo se najčešće događa u dobi između sedmog meseca i godinu dana jer se u tom periodu odvijaju mnogobrojni procesi koji izazivaju bol (a on je noću intenzivniji nego danju): izrastanje zubića, problemi s probavom zbog prelaska na čvrstu hranu, tegobe usled prehlade. Osim toga, beba sada sedi, puzi i upoznaje svet oko sebe, pa njen mozak noću „analizira i sređuje” sve te informacije, što može dovesti do burnih snova i buđenja uz glasan plač. Ne brinite, i ova faza će proći. Bitno je samo biti strpljiv.
Izvor: www.klokanica.24sata.hr
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)