Kada počnu da uče da govore, deca usvajaju akcenat svojih roditelja, a prema novoj studiji, jezik kojim govore majke takođe utiče i na to kako će zvučati bebin plač.
Primer tonalnih jezika su mandarinski koji se govori u Kini, Vijetnamu i Tajlandu, te lamnso koji se govori na severozapadu Kameruna. Ovi jezici zahtevaju veću vokalnu spretnost kako bi se razgovetno govorilo.
Profesorka Kathleen Wermke koja je vođa studije i Centra za razvoj govora na Univerzitetu Wurzburg, kazala je kako otkrića sugerišu da rano učenje jezika počinje u majčinoj utrobi.
“Plač novorođenčeta čija majka govori tonalni jezik ima značajno više melodijske varijacije poredeći naprimer s nemačkim novorođenčadima. Njihov plač zvuči kao pevanje”, kazala je Wermke.
Takođe, bebe rođene u Kamerunu i zajednicama gde se govori lamnso jezik, imaju veću visinu tonova u odnosu na evropsku decu. Visoki i niži tonovi tokom plača beba iz Kameruna su intenzivniji. Slični rezultati otkriveni su kod dece iz Pekinga, ali na manjem nivou.
Lamnso je kompleksan tonalni jezik koji koristi osam različitih tonova koji daju značenje rečima pa ima specifične fluktuacije u visini, kako bi se naglasilo značenje određenih zvukova. Naučnici su kazali da je ovo pokazatelj da bebe počinju da uče jezike mnogo ranije nego što se mislilo.
Komentari (0)