Nedavno istraživanje zabeležilo je kod majki nedeljama i mesecima nakon što rode, naglo povećanje broja ćelija u mozgu. Smatra se da hormonske promene podstaknute trudnoćom pozitivno deluju na mozak te na taj način pripremaju majku za nadolazeće izazove.
Mnoge majke čije bebe imaju samo nekoliko meseci žale se na čest gubitak pamćenja, no to ih uopšte ne treba zabrinjavati. Naime, stručnjaci to objašnjavaju jednostavno nedostatkom sna.
Ovo novo istraživanje Američkog psihološkog društva u totalnoj je suprotnosti s dosadašnjim mišljenjem da briga o malenoj deci na određeni način zbunjuje majčin mozak.
Neurostručnjaci s prestižnog američkog Univerziteta Yale snimili su mozak ženama koje su postale majke nekoliko nedelja pre. Rezultati su pokazali povećanje sive materije te rast ćelija u mozgu koje obrađuju informacije. Takve iste nuspojave se još mogu zabeležiti nakon perioda intenzivnog učenja, povrede mozga ili bolesti.
Područja mozga u kojima je zabeležen rast ćelija su područja motivacije, mišljenja, prosuđivanja te proces odgovoran za emocije i osećaj zadovoljstva koji je ključan u razvoju odnosa majka-dete.
Rast ćelija u motivacijskom području, kako tvrde naučnici, pomaže pri odgoju beba koji je ključan za njihov fizički i emocionalni razvoj.
Međutim, još nije jasno koji deo je odgovoran za povećanje nivoa hormona estrogen koji se javlja prilikom porodjaja.
Siobhan Freegard tvrdi kako ove promene kod mladih žena svakako imaju smisla: ‘Priroda ima neverovatnu sposobnost da nam da upravo ono što nam je potrebno. Dolazak bebe na svet je vrlo važan događaj, stoga nije čudno da mozak dobije i malu ‘pomoć’ kako bi uspeo izdržati sve napore koji su pred njim.’
Komentari (0)