Bebe o kojima se, pored roditelja, staraju i druge osobe, podložnije su nezravijem programu ishrane što dovodi do povećane telesne težine u prvoj godini života, ali i gojaznosti u detinjstvu i kasnije tokom života.
Roditelji bi trebalo da porazgovaraju sa vaspitačima u jaslicama i osobama koje se staraju o njihovoj deci o količini hrane, načinu i vremenu hranjenja da bi se izbegli rizici nedovoljnog ili prekomernog davanja hrane kod kuće, upozoravaju istraživači.
U istraživanju, sprovedenom nad preko 8.000 devetomesečnih beba, analizirani su podaci o tome ko ih čuva, rasporedu hranjenja, količini hrane, kao i koliko su dobijale na težini. Više od polovine beba imale su redovnog "stranca" kao staratelja veći deo dana.
Oko 40 odsto beba o kojima se nisu starali samo roditelji kada su imale manje od tri meseca, majke su manje dojile i ranije im je uvedena čvrsta hrana nego što je to kod beba koje su vreme provodile sa roditeljima.
Deca koja su išla u jaslice su za samo devet meseci imala čak 175 grama više nego njihovi drugari koje su pazili roditelji.
Takođe, deca koju su čuvali rođaci ili bake i deke bila su teža u proseku 162 grama, ranije su prelazila na čvrstu hranu i ređe su dojena.
Autori studije skrenuli su pažnju i na podatak da veća telesna težina kod odojčeta vodi ka riziku od viška kilograma u detinjstvu, mladosti ali i odraslom dobu.
S obzirom na rastući procenat zaposlenih mama, procenjuje se da čak i do 72 odsto beba do navršene prve godine života provodi neko vreme sa osobama koje nisu njihovi roditelji.
Još jedan razlog za zabrinutost predstavlja podatak da je u poslednjih tridesetak godina procenat gojaznih beba uzrasta od šestog do dvadesettrećeg meseca porastao sa 7 na 12 odsto.
Komentari (0)