Za sniženje temperature kod dece pedijatri najčešće prepisuju lekove paracetamol i ibuprofen, a najnovija istraživanja govore da nije štetno koristiti ih zajedno. Ipak, u slučaju novorođenčeta uzrasta do četiri meseca treba isključivo koristiti paracetamol, kažu za „24 sata” pedijatri dežurnog centra „Halo za zdravu bebu”.
Veoma je teško govoriti o tome da li je nešto bolje ili gore jer svako dete na svoj način reaguje na lekove. Roditelji su često u nedoumici da li je bolje koristiti samo paracetamol ili samo ibuprofen, ili i jedan i drugi. Britanski lekari nedavno su sproveli istraživanje i došli do zaključka da je moguće bez posledica po dete koristiti oba leka naizmenično.
Pedijatri Gradskog zavoda za Hitnu pomoć smatraju da uzimanje oba leka nije neuobičajeno.
– Kada dete ima temperaturu od 40 stepeni, a nije je moguće skinuti jednim lekom, treba mu dati da popije paracetamol, a posle četiri sata i ibuprofen – kažu u Gradskom zavodu za Hitnu pomoć.
Iako britanski doktori, posle istraživanja koje je sprovedeno u toj zemlji, roditeljima kao prvi izbor preporučuju ibuprofen, srpski pedijatri kažu da je paracetamol lakši za želudac, bubrege i jetru deteta, ali da reakcija dece na iste lekove kada je u pitanju ista bolest, nije ista.
– Kod dece koja boluju od alergija treba izbegavati ibuprofen jer on može da isprovocira otežano disanje. Ako govorimo o deci koja nemaju tih problema, odnosno apsolutno zdravoj deci, roditelji treba da probaju najpre s paracetamolom, a ako ovaj lek ne skine temperaturu, treba preći na brufen.
Kada kažemo „skidanje temperature” mislimo na skidanje samo za jedan stepen – kažu u Centru „Halo za zdravu bebu”.
Zabrinuti ili mladi, još uvek nedovoljno iskusni roditelji, nisu potpuno sigurni za koliko vremena treba očekivati „skidanje temperature”, ali u „Halo bebi” kažu da je 30 minuta optimalno vreme kada bi trebalo da dođe do nekakve reakcije.
– Postoji jedna veoma važna stvar kada je u pitanju delovanje leka. Roditelji često deci koja su bolesna ne daju dovoljno tečnosti, i tada dolazi do dehidracije. Svaki lek reaguje u kombinaciji sa vodom, tečnošću. Ako detetu ne dajete vodu, nijedan lek neće biti maksimalno efikasan – kažu u Centru.
Organizam ima svoje odbrambene mehanizme
Najpouzdaniji način merenja telesne temperature bebe jeste stavljanje toplomera ispod pazuha. Prema toj metodi, temperatura je povišena ako je iznad 37 stepeni. U slučaju kada je temperatura ispod 38,5 C treba dozvoliti organizmu da sam uključi svoje odbrambene mehanizme. Dete tada treba samo raskomotiti i davati mu što više tečnosti.
Ipak, pedijatri preporučuju da se pri svakoj povišenoj temperaturi roditelji obrate lekaru-pedijatru.
Komentari (0)