Mnogim devojčicama još dok su bebe buše uši. Zapravo, u njihovo ime to rade roditelji. Iako bušenje nije trajno, jer rupice mogu da zarastu, a bol u tom uzrastu ne ostaje u sećanju, ovaj postupak može da donese izvesne komplikacije. Pedijatri smatraju da je tako nešto nepotrebno i da sa ukrašavanjem treba sačekati barem do četvrte godine.
Osim što bebama minđuša može da se zakači za jastučnicu, pokrivač, da povredi ušnu resicu, može da izazove i infekciju. Kako se radi o osetljivoj ušnoj regiji, ne treba zanemariti upale koje mogu da zahvate i srednje i unutrašnje uho. Deca, odnosno bebe, takođe ne umeju same da vode računa o higijeni. Često čačkaju, diraju i prljavim prstima minđušu, a samim tim i rupicu koja je veoma osetljiva. Te infekcije nisu životno opasne, ali su bespotrebne i neprijatne za dete u najranijem uzrastu. Česte su povrede uha i tokom igre sa vršnjacima.
– Klasična medicina nema dokaze da je svako bušenje ušiju opasno i problematično. Međutim, i najmanja invanzivna metoda, a bušenje ušiju to jeste, sa sobom nosi mogućnost od mogućih komplikacija, pre svega infekcije i sepse – smatra pedijatar dr Tanja Đukić Janković.
Indijska i kineska medicina, s druge strane, smatraju da postoji određena opasnost od pogađanja i povređivanja osetljivih akupunkturnih tačaka, važnih za normalno funkcionisanje određenih organa i sistema organa u telu.
Iako za to ne postoje propisi, većina zlatara koji buše uši ne rade sa decom mlađom od sedam godina. Bušenje ušiju u zlatarski radnja košta od 800 dinara. Medicinske minđuše dobijate, a možete kupiti i različite manje modele po ceni od 1.500 dinara. Nije preporučljivo da dete kad probuši uši nosi viseće minđue – bez obzira na uzrast.
Komentari (0)