Kašnjenje isplata naknada trudnicama problem je o kome se često priča. U proseku, trudnice u Srbiji na isplatu čekaju dva do tri meseca. Odgovornost nisu peuzeli ni RFZO, ni poslodavci, ali je ministar Zoran Ãorđević poručio da isplata trudnicama i porodiljama neće kasniti kada na snagu stupi Zakon o finansijskoj podršci porodicama s decom.
Sa kojim se problemima trudnice i porodilje susreću i kako ih rešiti, za Infobiz objašnjava Jasmina Mihnjak sa portala Bebac.
Isplate trudnicama u Srbiji kasne u proseku od dva do tri meseca. Ko je odgovoran za taj zastoj?
– Ko je kriv, kriva je država, kriv je ceo sistem. Mi smo upravo zbog toga direktno premjerki pisali saopštenje, jer u igri je više ministarstava i ne može problem da se reši samo u okviru jednog. Kad god smo nešto pitali, kad god se žene obraćaju RFZO, dobijaju odgovor da su krivi poslodavci. Mi ne mislimo da je krivica do poslodavaca, već da je u celoj proceduri u suštini prroblem – kaže ona.
Foto: Video Screenshot
Nedavno ste u jednom od saopštenja naveli da je „država ponovo pala na testu roditeljstva”. Sa kojim se još problemima suočavaju trudnice i porodilje u Srbiji?
– Od samog vođenja trudnoće trudnice imaju problem da nađu lekara koji će da im vodi trudnoću. Ako vode trudnoću privatno, nije nam uvezan sistem sa državnim zdravstvom. U našim porodilištima rade ljudi koji se trude da urade svoj posao korektno, ali jednostavno u nedostatku kadra i nedostatku uslova, mi nemamo adekvatan porođaj.
Ono sa čime se trudnice još susreću jesu otkazi. Mi imamo sada i primere neke dobre prakse, da su u pojedinim mestima trudnice dobile posao za stalno, kada ostanu u drugom stanju. Isto tako, postoje
primeri dobre prakse gde poslodavci isplaćuju trudnicama plate kada i ostalim zposlenima, a zatim čekaju refundaciju od RFZO. Međutim,
u jako velikom broju slučajeva trudnice dobijaju otkaz u trenutku kada ostanu u drugom stanju, dobijaju otkaze kada se vrate sa porodiljskog bolovanja, ili prosto budu prebačene na neko slabije radno mesto. Takođe, i dalje imamo problem sa mestom u vrtićima, sa nedostatkom pedijatara.
Foto: Shutterstock
Na koji način država može da reši ovaj problem?
– Pre svega, treba da se pozabavi problemom, da ga ne ignoriše. Mi najveći problem vidimo u tome što država ne reaguje. Mislimo da problem nije nerešiv, da nije problem samo u poslodavcima, da postoji problem u birokratiji, gde se čeka, gde u stvari poslodavci da bi podneli zahtev za refundciju plata trudnicama, moraju prvo da isplate sve druge plate. Najčešće dolazi zbog toga problem, da su uslovljeni time i da tu može možda nešto da se promeni. I
poslodavci nemaju nikakav rok u kome će da podnesu te doznake. Jednostavno, sistemski, stvari nisu dobro postavljene i zbog toga dolazi do problema. Onog trenutka kada neko odluči da se pozabavi tim problemom, možda će i doći do rešenja.
Gostovanje naše urednice možete pogledati OVDE.
Komentari (0)