U članku dnevnog lista danas detaljno je obrađena tema diskriminacije majki u Srbiji. Za Danas je govorila i glavna i odgovorna urednica roditeljskog portala Bebac.
Jasmina Mihnjak , glavna i odgovorna urednica roditeljskog portala Bebac
Pored osvrta na objavu sajta Bebac da je 13000 mama oštećeno novim zakonom o finansijkoj podršci porodici, bilo je reči i o tome zašto su roditelji ljuti na državu.
„Ono što možda najviše vređa roditelje jeste što se nadležni hvale, oni kažu Ê»vidite kako smo dobro to napravili’. Nadležni insistiraju na tome da je povećan broj onih koji primaju roditeljski dodatak, ali to je odvojeno pravo od prava na naknadu koja proističe iz rada. Najtužnije je što majke tek u roditeljstvu osete koliko ih sistem ne štiti, a navodno se promoviše povećanje nataliteta. Glavno pitanje za donosioce odluka bi trebalo da bude – zašto se roditelji žale ako je zakonsko rešenje zaista dobro”, navodi Mihnjak.
Takođe se govorilo i o sklanjanju odgovornsoti sa države na poslodavce u okviru kampanje prijavljivanja nesavesnih poslodavaca na broj telefona 0800 300 307.
„Naravno da je dobro da postoji ta linija i da žene imaju kome da se požale. Ali većina njih je u takvoj poziciji da neće smeti da prijavi poslodavca, jer druge opcije nemaju. Bitnije je da inspekcijske službe budu ažurne i imaju poverenje građana. Svi propusti ukazuju upravo na manjkavost u tom kontrolnom sistemu” navela je Mihnjak za dnevni list Danas dodavši „Na koju crnu listu smestiti državne firme gde se dešavaju mnogi propusti i kašnjenja u proceduri tokom koje trudnice i porodilje ostvaruju svoja prava” upitala je ona.
Država da ispuni zahteve
Bebac od države zahteva da ispuni osnovne zahteve koji bi porodicama, a pre svega majkama, omogućilo normalan život:
Strogo voditi računa o pravima roditelja, pogotovo kada je u pitanju dostojanstven rad žena i
Ispuniti pravo na dostojanstven početak života svakog deteta
Prvi korak ka tome moglo bi biti poštovanje Međunarodne deklaracije o zaštiti materinstva – da plata ne može da bude manja od dve trećine onoga kolika je bila pre odlaska na porodiljsko odustvo. Uz to, da svaka žena mora da ima minimalan dohodak potreban za početak života deteta.
Komentari (0)