Nedovoljan broj lekara i medicinskih sestara u velikim porodilištima, selektivno pristupanje problemima i potrebama, kao i selektivna primena principa bebi-frendli programa doveli su do toga da niko ne bude zadovoljan.
Roditeljsko portal Bebac pita: Nadležni, imate li podatke kojima biste potkrepili tvrdnje da su majke nezadovoljne bebi-frendlijem? Koliko je mama koje ne žele da njihove bebe budu pored njih neposredno nakon rođenja? Koliko porodilja ne želi da doji svoje bebe čak ni u prvim danima života? Da što pre izađe iz bolnice i bude sa bebom kod kuće, uz supruga?
Nije li zadatak Ministarstva i nadležnih insititucija da pre nego što donose tako važne i velike odluke pitaju i one zbog čije dobrobiti je bebi-frendli program i uveden: majke i njihove bebe?
Čak i u slučaju da su porodilje nezadovoljne, glavni razlog tome je činjenica da se program u porodilištima ne sprovodi onako kako bi trebalo.
Za razliku od vas, BEBAC ima podatke da svoje tvrdnje potkrepi
10.000 žena koje su se u poslednjih 10 godina porodile u Srbiji, a koje su početkom godine učestvovale u velikoj anketi o porodilištima su najlošije ocene dale upravo onim segmentima koji se odnose na period nakon porođaja.
Majke su najmanje zadovoljne savetima u vezi sa dojenjem (2,84), ishranom (2,70) i higijenom (2,85). Uprkos obećanjima da se jelovnik u porodilištima promenio, fotografije nas uveravaju u suprotno.
- Gotovo trećina majki (29%) je tvrdnju da se zaposleni u porodilištu jednako ophode prema svim trudnicama i porodiljama ocenilo je najnižom ocenom (1)
- 42% žena je imalo „vezu” u porodilištu
- Dostupnost lekara i medicinskih sestara posle porođaja najnižom ocenom je ocenilo 26% i 32% porodilja.
Da li porodilišta u Srbiji zaista podstiču dojenje?
Savete o nezi bebe i dojenju u prvim danima majke ocenjuju sa slabom ocenom (2,84). Čak 33% porodilja je ovom delu usluge u porodilištu dalo ocenu 1
Prvi podoj je pokušan odmah nakon rođenja bebe u samo 15% porođaja. Carski rez ne može biti izgovor, jer se 72% učesnica u anketi porodilo vaginalnim putem.
Da li je iko začuđen što u takvim uslovima gotovo polovina njih (43%) napusti bolnicu u momentu kada mogu nesmetano da doje bez uključivanja dohrane?
Šta zapravo treba menjati u porodilištima u Srbiji?
Poručujemo da nikakve zabrane zapošljavanja u javnom sektoru, mere štednje i uslovi međunarodnih institucija ne smeju da ugroze budućnost najmlađih stanovnika jedne države, kao ni reputaciju zaposlenih u porodilištima koji su ocenjeni sjajnoim ocenama. A ako država kao takva ne može da obezbedi optimalne uslove roditeljima i bebama u prvim danima života, šta drugo od države da očekujemo?
Ukidanje povrata PDV-a na bebi hranu i opremu je izgleda bio samo jedan u nizu poteza koji udaraju na najslabije, pod maskom lažnih obećanja o boljim uslovima koje još niko nije ni video ni obezbedio.
Komentari (0)