Kakvo je trenutno stanje u našim porodilištima? Kako izgleda porođaj u vreme vanrednog stanja? Šta ako se trudnica zarazi virusom korona? Kako porođaj izgleda dalje?
Jedno od najvećih porodilišta u regionu – GAK „Narodni front” – poslednjih dana je bilo u centru pažnje javnosti zbog informacija da je 46 zaposlenih u toj ustanovi pozitivno na koronavirus, zbog čega su udaljeni s posla. Uprkos nedostatku kadra, „Narodni front” radi punim kapacitetom, i sa GAK KC Srbije u Višegradskoj ravnopravno deli posao zbog epidemije virusa korona.
U novoj BEBAC LIVE emisiji govorila je prof. dr Snežana Rakić, načelnica u porodilištu „Narodni front”, koja je dala odgovore na mnoge nedoumice trudnica i mama, ali i dela javnosti o situaciji u toj ustanovi.
– Naše porodilište je sprovelo sve neophodne mere prilikom ulaska u bolnicu, gde postoji trijažna služba – rekla je dr Snežana Rakić.
– Ako trudnica ima temperaturu iznad 38.5, ako je imala kontakt s nekim ko je bio bolestan i razvija simptome, upućuje se u referentnu ustanovu koja služi za smeštaj i porođaj pacijentkinja koje su zaražene koronavirusom, jer naša je naša bolnica namenjena „zdravim” trudnicama – pojasnila je dr Rakić.
To znači da se sve trudnice, koje su imale zakazane porođaje, carske rezove u ustanovama koja su sada stavljene u službu „Kovid centara”, upućuju u porodilište „Narodni front” ili GAK „Višegradska” kao redovni pacijenti.
– Ne samo za zakazane porođaje već i za uobičajene kontrole pred kraj trudnoće. Isto je i ako se radi o visokorizičnim trudnoćama ili o ugroženim trudnoćama – naglasila je dr Rakić.
Šta ako se trudnica zarazi virusom korona?
Prof. dr Snežana Rakić pozvala sa na istraživanja i iskustva kineskih lekara u Vuhanu, odakle je i krenula epidemija, prema kojima nema transmisije virusa s majke na plod.
– Međutim, u Britaniji i SAD se ipak rodila beba čija je majka bila zaražena koronavirusom. Dakle, mi još uvek nemamo dovoljan broj slučajeva da bi se napravila jedna sveobuhvatna studija. U svakom slučaju, ako je majka zaražena virusom korona, bebi se radi test provere, i mi ćemo videti u našem uzorku koji je to broj novorođenčadi koji će biti zaražen ovim virusom – pojasnila je dr Rakić, dodavši da se porođaj zaražene trudnice završava prema „akušerskim indikacijama”.
– Dakle, zaražena trudnica ne ide obavezno na carski rez.
Kada je reč o riziku od komplikacija zbog koronavirusa, dr Rakić kaže da to nije detaljno opisano u literaturi. Postoje neki pojedinačni slučajevi u kojima su trudnice završile na respiratoru, ali su imale već neke druge bolesti, poput visokog pritiska ili dijabetes pre trudnoće.
– Zbog toga, trebaće mnogo vremena da prođe da bi se i po ovom pitanju napravila neka studija. To znači da je potreban dovoljno veliki uzorak da bi se izveo neki relevantan zaključak koji ima svoju težinu.
Dr Rakić kaže, i ujedno podseća, da je vrlo važno da se trudnice tokom prelaznog vremenskog perioda, kao što je ovo, uvek, a ne samo sada za vreme epidemije koronavirusa, klone velikih grupa ljudi, tržnih centara i slično, kako bi izbegle eventualno zaražavanje virusima, recimo gripa.
– Preporuke koje važe za običan grip važe i za ovaj koronavirus, s tim da u ovom drugom slučaju trudnice moraju da budu još opreznije, jer je glavna karakteristika virusa korona da se jako brzo žiri i stvara se veliki broj zaraženih. Takođe, treba da vode računa o svom imunitetu.
Više informacija i odgovore na druga pitanja trudnica pogledajte i poslušajte u priloženom video-snimku.
Komentari (0)