“Zamislite najveću biblioteku u kojoj možemo da otkrijemo ceo svet, upoznamo nove i zabavne stvari, od dinosaurusa do svemirskih raketa. Internet nam pomaže da saznamo mnogo toga što nas zanima i otkrijemo svoje nove talente, ali i da mi drugima pokažemo šta umemo. U toj velikoj biblioteci je mnogo više knjiga za odrasle i samo malo za decu. Zato vam herojski tim pomaže da pronađete one uz koje ćete smišljati zabavne igre, istraživati i razvijati svoje vijuge” – jedna je od poruka edukativne slikovnice “Potraga za moćnom značkom Mrežoslav”.
Pitanje ekrana i potom sadržaja dostupnog putem interneta jedno je od gorućih u savremenom roditeljstvu, a decu koja više sati dnevno provode uz ekran bez adekvatnog roditeljskog nadzora ili uvida u to šta rade – viđamo na svakom koraku.
Čak i ako u svojoj porodici imate striktne stavove po ovom pitanju, neminovno je da će socijalizacijom svako dete postati makar pasivni konzument ovog sadržaja. Zato je digitalna pismenost jedna od najvažnijih veština koje dete treba da poseduje, posebno ako imamo u vidu da je od od 7. godine dostupnost pametnih uređaja i tehnologije deci gotovo apsolutna. Kada pođu u školu 70% dece dobije sopstveni uređaj.
“Potraga za moćnom značkom Mrežoslav” postavlja zdrave temelje za razvijanje digitalne pismenosti, a istovremeno nudi roditeljima praktične predloge za razgovore o ovoj sve aktuelnijoj temi.
Osmišljena je kao interaktivni vodič kroz digitalni svet, koji detetu treba da približi sve strane ekrana, nauči ga da zaštiti sebe i svoju privatnost, iskoristi blagodeti tehnologije aktivno je koristeći da napreduje, ali i da u tome umereno. Prateći dogodovštine sedmogodišnje Kasje i petogodišnjeg Martina u igraonici Ekran i lavirintu Hardver mali i veliki čitaoci saznaju šta detetu može da se dogodi kada samo, bez pomoći odrasle osobe i prethodnog znanja, koristi uređaje sa ekranom i pristupa internetu, kao i da dobijaju smernice kako da se u tom okruženju snađu i od njega uzmu najbolje.
Za koji uzrast je Mrežoslav?
Knjiga je namenjena deci od četiri i više godina, a autorka naglašava važnost i blagodet zajedničkog čitanja jer je poseban “sloj” vizuelnih poruka usmeren odraslima. Pisana kroz dijaloge slikovnica je bogata živopisnim ručno rađenim kolažima i ilustracijama Jelene Trifunović inspirisanim savremenim (digitalnim) okruženjem.
Stručni tim i misija knjige
Stručni konsultanti na knjizi su: master vaspitač i autorka udžbenika “Digitalni svet” Nataša Anđelković, psiholog i dečiji psihoterapeut Milena Buđevac i viši stručni saradnik Instituta za srpski jezik SANU dr Svetlana Slijepčević Bjelivuk, a štampanje knjige je podržala Fondacija Registar nacionalnog internet domena Srbije. Izdavač je fondacija Dva 37, u okviru svoje inicijative Hrabri i bezbedni, dostupna za poručivanje putem sajta www.hrabriibezbedni.rs. Sav prihod usmeren je na kreiranje besplatnog online kursa za digitalne mentore (namenjen roditeljima) i druge edukativne sadržaje za dobrobit dece.
Komentari (0)