Anketa organizacije Save the Children pokazuje da se polovina odraslih i dece u Srbiji zalaže za zakonsku zabranu fizičkog kažnjavanja dece, uključujući i zabranu roditeljima da tuku decu.
Da "zakonsko" pravo na fizičko kažnjavanje dece treba ostaviti samo roditeljima smatra 18,10 odsto ispitanih, dok je za podizanje svesti o štetnosti nasilja bez zakonske zabrane još 27,60 odsto ispitanih, a 9,20 odsto misli da je "batina iz raja izašla".
Pod fizičko zlostavljanje dece podveni su udaranje deteta štapom, kaišem ili papučom (88), udaranje rukom ili nogom (85,5), udaranje deteta teškim i oštrim predmetima (84,7), šamaranje, čvokanje ili štipanje (71,4) i povlačenje za uši ili kosu (67,3).
Pretežni deo anketiranih, njih 65 odsto, smatra da niko nema pravo na kažnjavanje dece, a kao vaspitnu meru dozvoljenu roditeljima kažnjavanje odobrava 27 odsto ispitanika.
Pravo na kažnjavanje pojedinačno ocu i majci "dozvoljava" po 9,20 odsto anketiranih, a na spisku povlašćenih slede policija (4,10), dede i babe (3,10), nastavnici i vaspitači (1,5) i komšije (0,80).
Da je reč o neefikasnoj vaspitnoj meri nastaloj zbog nedostatka veštine komunikacije uvereno je 54,10 odsto ispitanih, dok batine kao povremenu vaspitnu metodu odobrava 32,40, a kao neophpodnu još 7,10 odsto.
Dve trećine anketiranih (66,90 odsto) navelo je da je telesno kažnjavanje štetno "po psihološku i socijalnu dobit deteta, odnosno štetno i opasno po fizički razvoj (27,80), a 39,30 je uvereno da se batinama obnavlja spirala nasilja, odnosno da će tučena deca kada postanu roditelji tući svoju decu.
Da batinanje dece nema štetnih posledica ("malčice zaboli, pa prođe"), smatra 14,30 odsto ispitanika.
U saopštenju organizacije Save the Children podseća se da je ispitivanje javnog mnenja druga faza Dana akcije protiv nasilja nad decom, kao i da su pre mesec dana deca zatražila od vlasti Srbije da se nasilje kojem su izložena zaustavi.
Republičkom ombudsmanu Saši Jankoviću predat je zahtev da se zabrani fižicko kaznjavanje u svim okruzenjima gde deca borave.
Anketa je sprovedena na uzorku od 850 dece i odraslih na području Vranja i Beograda sa okolnim naseljima uoči Dana Konvencije UN o pravima deteta koji se obeležava 20. novembra.
Komentari (0)