Deca koju roditelji povremeno tuku u cilju disciplinovanja uspešnija su i zadovoljnija u životu od dece koja nikada nisu fizički kažnjavana, pokazalo je jedno istraživanje.
Američki istraživači su ustanovili da deca koja se kao mala disciplinuju batinama kasnije ostvaruju bolji uspeh u školi i s većim optimizmom gledaju na život od dece koju roditelji nikada nisu udarili.
Ta deca su, takođe, spremnija za univerzitetske studije, a rado se prihvataju i volonterskog rada. Istraživanje će verovatno naljutiti aktiviste za prava dece, koji se u mnogim zemljama bezuspešno bore za zabranu fizičkog kažnjavanja dece, ističući da batine mogu da izazovu dugoročne mentalne probleme.
U okviru istraživanja, ispitano je 179 tinejdžera koji su odgovarali na pitanja koliko su često dobijali batine kao deca i kada su ih poslednji put dobili.
Njihovi odgovori su potom upoređivani sa objašnjenjima koja su davali o svom ponašanju nakon batina, bilo da je reč o negativnim posledicama kao što su asocijalno ponašanje, preuranjena seksualna aktivnost, nasilje i depresija ili pozitivnim efektima kao što su uspeh u školi i razvijanje ambicije.
Deca koja su tučena do svoje šeste godine postizala su bolje rezultate u gotovo svim pozitivnim kategorijama, a u negativnim kategorijama nisu bila gora od dece koja nikada nisu fizički kažnjavana.
Tinejdžeri koje su roditelji tukli u uzrastu između sedme i 11 godine pokazali su se, takođe, uspešnijim u školi od dece koja nikada nisu dobila batine, ali su zato imali lošije rezultate u pogledu nekih negativnih ponašanja, kao što je učešće u većem broju tuča.
Mladi koji su kazali da ih roditelji i dalje fizički kažnjavaju pokazali su, međutim, najgore rezultate od bilo koje druge grupe dece i to u svim kategorijama.
Komentari (0)