Ukoliko uz televizor provodite do 10 sati nedeljno, izbacite grickalice dok ga gledate, redovno radite vežbe i hodajte bar 30 minuta dnevno kako biste smanjili rizik od zdravstvenih problema koje nosi višak kilograma, savetuju naučnici. Istraživači sa univerziteta Harvard napominju da je veoma važno da ljudi shvate da pasivnost izaziva gojaznost, a samim tim i veći rizik od bolesti kao što su dijabetes, povišeni krvni pritisak ili poremećaji u radu jetre.
Istraživanje je pokazalo da stajanje ili dvočasovno dnevno hodanje po kući utiču na smanjenje opasnosti od gojaznosti za devet procenata, a od dijabetesa za 12 odsto. Svaki sat brzog hoda u toku dana smanjuje rizik od gojaznosti za 24, a od dijabetesa za 34 odsto.
Prema istraživanjima iz 2007, u Americi muškarci provedu oko 29 sati nedeljno ispred televizora, a žene oko 34 sata.
– Osoba čiji je indeks telesne mase veći od 30 smatra se gojaznom. Reč je o indeksu koji označava odnos telesne težine u kilogramima i visine. što osoba više vremena provodi sedeći ispred TV prijemnika, uvek ima i veći indeks telesne mase – kaže dr Frank Hu sa univerziteta Harvard.
Na udaru gojaznosti, čiji je uzrok pasivnost, odnosno slobodno vreme uglavnom provedeno ispred televizora, nisu samo odrasli već i deca. Prema rečima dr Suzan Janovski, eksperta Nacionalnog instituta za zdravlje, broj dece i adolescenata u SAD čija je težina veća od normalne tri puta je veći u odnosu na stanje iz 1960. S tim u vezi je i porast broja obolelih od povišenog krvnog pritiska, dijabetesa, poremećaja u radu jetre, nesanice.
Džordž Brej sa Državnog univerziteta u Lujzijani konstatuje da „gojaznost poprima karakteristike epidemije praćene dijabetesom, i to u svetskim razmerama".
Komentari (0)