Ukoliko imate dečaka, ova pojava vam je verovatno nešto sa čim ste se već uveliko susreli a pritom verovatno i zapitali – Da li je normalno što moja beba ima erekciju? Mnoge mame isprva nasmeje ova pojava, ali ponekad može i da uplaši i izazove niz pitanja. Mi ćemo se potruditi da vam u narednom tekstu obrazložimo o čemu je reč i odgovorimo na najčešća pitanja koje mame imaju po pitanju baby erekcija.
Baby erekcija – razlog za brigu ili normalna pojava?
Izvor: Bebac.com
Kada se javljaju “baby erekcije”?
Verovali ili ne, dečaci svoje prvu erekciju dožive vrlo rano, i to mnogo ranije nego što možete pretpostaviti. Ona se dešava još dok su u maminom stomaku, počevši okvirno početkom drugog trimestra trudnoće. “Baby erekciju” je moguće primetiti na ultrazvuku ukoliko se potrefi pravo vreme i bebin položaj, ali uglavnom samo stručno lice može razaznati da se radi o erekciji, s obzirom da je penis kod fetusa vrlo mali i da slika na ultrazvuku ne može uvek biti u potpunosti precizna.
Zašto bebe imaju erekcije?
Kao i mnogi drugi refleksi u telu, erekcija kod beba predstavlja neku vrstu probe ali i vežbe koja je sasvim normalna stvar i ne treba da vam izaziva strah. Na ovaj način, telo testira i proverava da li sve funkcioniše kako treba i to nikako ne utiče na kasnije zdravlje i razvoj vašeg bebca. Baby erekcije uglavnom traju vrlo kratko i mogu se javiti više puta u toku dana, nevezano od bebinih pokreta, emocija i sl.
Prva “igračka”
Možda vam je poznat ovaj termin koji se odnosi isključivo na dečake, bez obzira na njihov uzrast. Još u veoma ranom dobu, bebe istražuju svet oko sebe putem dodira, mirisa, ukusa i ostalih čula. Ovi mali istraživači, pored spoljašnjeg sveta, jako vole da ispituju svoje telo, te ih često možete videti kako se drže za stopala, opipavaju ušne školjke i, ukoliko imate dečaka – svoju pišu. Pošto je penis takav organ da je sačinjen od sunđerastog tkiva i velikog broja nervnih završetaka, on predstavlja idealnu “igračku” vašeg mališana, u isto vreme mekanu i osetljivu na dodir, ali i nadražaje.
Ono što je najvažnije jeste da ne sputavate vašu bebu, a kasnije dete u ovoj samospoznaji. Sasvim je normalno da sa svojim detetom razgovarate o seksualnosti ukoliko vam se obrati na tu temu, naravno shodno njegovim godinama. Važno je da mu obrazložite da ne treba da se stidi što “oseća nešto tamo dole” i da je to što mu se dešava potpuno normalno za sve dečake. Na ovaj način ćete mu uliti poverenje i sigurnost da vama može da se obrati i kasnije kad bude imao neku veću i ozbiljniju nedoumicu ili nesigurnost, ne samo po pitanju svog tela već i drugih stvari u životu.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)