Studija američke Dečje bolnice Filadelfija pokazala je da lekovi koji uništavaju infekcije utiču na razvoj dečjeg imunološkog sistema i mogu ga oslabiti.
Majke jačaju imunitet deteta prenošenjem crevnih bakterija. Te bakterije podstiču proizvodnju belih krvnih zrnaca tj. leukocita zaduženih za snažniji imunološki sistem. Uzimanjem antibiotika smanjuje se nivo dobrih bakterija, a samim tim i proizvodnja belih krvnih zrnaca, piše “Dejli mejl”.
Antibiotici štetno utiču na zdravlje bebe, jer je osetljivija na infekcije
Pojačana proizvodnja leukocita počinje u prvim danima nakon rođenja, što je prirodna zaštita od nesterilnog okruženja. Međutim, antibiotici smanjuju njihovu proizvodnju zbog čega je novorođenčad osetljivija na infekcije, naročito na Ešerihiju koli. U posebnoj su opasnosti deca rođena pre termina, potvrdilo je istraživanje.
“Nakon rođenja deca prelaze iz sterilnog okruženja u svet pun mikroorganizama. Ljudi i životinje tome se prilagođavaju pojačanom proizvodnjom leukocita u prvim danima nakon rođenja. Međutim, antibiotici remete proizvodnju leukocita”, istakao je vođa istraživanja Hiteš Dešmuki.
Iako su potrebna dalja istraživanja, naučnici upozoravaju kako bi upotrebu antibiotika u trudnoći trebalo smanjiti.
Komentari (0)