Malaksalost, vrtoglavica, ubrzan rad srca ili osećaj lupanja srca, pospanost prvi su znaci kojima se manifestuje anemija. Anemija je stanje u kome postoji nedostatak eritrocita – crvenih krvnih zrnaca, ili nedovoljna količina hemoglobina – pigmenta iz eritrocita. Hemoglobin služi za prenos kiseonika od pluća do ostalih delova tela, a takođe ima ključnu ulogu i pri prenosu ugljen-dioksida od tkiva dopluća pa nedostatak hemoglobina umnogome onemogućava normalno funkcionisanje organizma.
Zato je anemiju važno na vreme otkriti i lečiti.
– Rutinsku kontrolu krvne slike potrebno je raditi najmanje jednom u dve godine, a ako postoji potreba, i češće. Nivo hemoglobina dovoljan je pokazatelj da li smo anemični ili ne. Kad se malokrvnost ustanovi kod ljudi koji su stariji od 50 godina, najpre je važno isključiti prisustvo raka debelog creva, kada postoji stalno krvarenje sa nekog mesta na sluzokoži, ali to mesto nije lako dostupno pregledu. Veliki broj stanovnika u Srbiji hronično uzima antireumatike, što je takođe čest uzrok anemije. Oni mogu dovesti do promena na želucu, tankom i debelom crevu, pa je i ovaj uzrok anemije važno utvrditi na vreme – priča specijalista opšte medicine dr Mirjana Lapčević.
Ako je, ipak, u pitanju nešto treće, anemiju treba lečiti u konsultaciji s hematologom. Kada analize krvne slike pokažu da je hemoglobin veći od 100, a da su hematokriti veći od 26 odsto, malokrvnost se može lečiti preparatima gvožđa. U slučaju da je hemoglobin manji od 100, a hematokriti manji od 26 odsto, preporučuje se transfuzija krvi.
– Anemiju treba shvatiti ozbiljno, jer kod malokrvnosti najviše strada srce. Kada hemoglobin usled anemije ne može da obavlja svoju funkciju prenosa kiseonika u odgovarajućoj meri, srce radi ubrzano kako bi taj nedostatak nadomestilo. Ubrzan srčani ritam skraćuje životni vek čoveka. Sa 64 otkucaja u minutu, čovek je predodređen da živi 94 godine, a kada je taj ritam brži, njegov životni vek se smanjuje – objašnjava doktorka Lapčević.
Malokrvnost, dodaje ona, često uzrokuje demenciju, pa se starijim sugrađanima preporučuje da redovno kontrolišu krvnu sliku. Anemija zbog gubitka krvi je najčešća kod žena u generativnom periodu, zbog učestalih i obilnih krvarenja i ovaj problem se obično dobro rešava kod ginekologa, uz nadoknadu gvožđa pomoću različitih preparata.
Komentari (0)