Ubodi ili ujedi insekata uglavnom prolaze nezapaženo, ali nisu retke ni alergijske i druge neprijatne reakcije na koži. Alergija na ubod insekata može da se javi i kod osoba koje nemaju atopijsku konstituciju, odnosno nisu skloni alergijama. Da li će se na prvi ubod insekta javiti alergija, niko ne može da predvidi.
Ali, kod osoba koje su već imale alergijsku reakciju na ubod insekta, u krvi mogu da se detektuju specifična IgE antitela, što je dokaz alergijske reakcije ranog tipa.
Na našem podneblju najčešće su alergijske reakcije na ubod pčele, ose, stršljena i bumbara. Najopasniji su ubodi u glavu i vrat.
Prema rečima dr Dragane Tadić, interniste-alergologa sa Odeljenja alergologije i imunologije u KBC „Bežanijska kosa”,gotovo kod svakoga se na mestu uboda insekta javljaju otok, bol i crvenilo.
– Ova reakcija je toksična, a ne alergijska. Samo se kod osetljivih osoba javljaju alergijske reakcije na mestu uboda ili sistemske alergijske reakcije.Alergija se manifestuje najpre crvenilom, otokom, bolom i svrabom pri čemu je otok u prečniku veći od 10 centimetara, i traje duže od 24 sata. Sistemska reakcija se u početku prepoznaje po koprivnjači, odnosno crvenim pečatima po telu. Kasnije se javljaju otekline, mučnina, povraćanje i proliv, a dalje, otežano disanje, sviranje u grudima, smetnje sa gutanjem. Ako pacijent ne stigne do lekara, u međuvremenu će doći do pada pritiska, gubitka svesti, inkontinencije stolice i urina i pojave modroplave kože.
To su, prema rečima naše sagovornice, teške, životno ugrožavajuće, anafilaktičke reakcije koje su posredovane IgE antitelima i mastocitima. Tada dolazi do aktivacije mastocita i oslobađanja njihovih medijatora, što dovodi do pojave edema u raznim tkivima uključujući i meko nepce, ždrelo, larinks, kao i reakcije na srce i krvne sudove, što dovodi do pada krvog pritiska. Nagli pad krvnog pritiska i opstrukcija disajnih puteva ugrožavaju život.
Od uboda do težih posledica može da prođe najviše 15 minuta, i zbog toga se veliki broj, nažalost, završava smrtnim ishodom.
– Pacijenti koji imaju dokazanu alergijsku reakciju ranog tipa, zbog brzih i potencijalno fatalnih reakcija, često ne smeju da čekaju pomoć u zdravstvenoj ustanovi. Zato su oni edukovani da sa sobom nose injekciju adrenalina koju sami sebi daju neposredno po ubodu insekata i pre nego što se jave lekaru – objašnjava dr Tadić.
Insekti koji grizu izazivaju manji bol, a više otok i crvenilo, dok se kod uboda insekata javlja jači bol. Reakcija prolazi za najviše dva sata.
Deca su posebno osetljiva na ubode komaraca, pa se kod njih često javljaju izraženiji otoci i crvenila. Naročito lako otiču očni kapci i mesta gde se graniče koža i sluzokoža. Svrab je veoma izražen, a manja deca često raščešu kožu, pa je moguće da je i inficiraju.
Kod izraženih otoka, ili kod velikog broja ujeda, preporučuje se davanje sirupa antihistaminika – smanjiće se svrab i otok. Obično je nekoliko dana terapije dovoljno da se dete oporavi.
KAŠALJ I OD ZAPRAŠIVANJA
Prilikom poslednjeg zaprašivanja komaraca sa zemlje pojedini građani žalili su se na iritaciju i suzenje očiju, kašalj, peckanje u grlu i svrab na koži. Razlog za to je što se u preparatu za zaprašivanje nalazi sastojak deltametrin, koji ispoljava određenu toksičnost.
Šef katedre za toksikologiju na Farmaceutskom fakultetu Vesna Matović izjavila je za „Novosti” da deltametrin može kod ljudi da izazove blage simptome trovanja. U Sekretarijatu za zaštitu životne sredine kažu da je insekticid, koji koriste za prskanje komaraca sa zemlje, legalno registrovan i da se nalazi na listi Agencije za hemikalije, koja je dala pozitivno mišljenje o njemu.
Komentari (0)