Nijedan roditelj ne želi da vidi svoje dete kako pati. Bilo koje dete može razviti alergije, ali su one češće kod dece iz porodica sa istorijom alergija. Pošto je nemoguće da roditelji kontrolišu apsolutno sve čemu je njihovo dete izloženo ili šta jede, roditelji bi trebalo da se fokusiraju na praćenje simptoma kod svog deteta.
Rano prepoznavanje simptoma poboljšaće kvalitet života vašeg deteta, smanjiti broj propuštenih školskih dana i pomoći vam da izbegnete korišćenje bolovanja ili dana odmora za brigu o detetu.
Simptomi alergije kod dece
- Osipi ili koprivnjača (atopijski dermatitis ili ekcem)
- Teškoće u disanju (astma)
- Kijanje, kašljanje, curenje nosa ili svrab očiju
- Stomačne tegobe
Uobičajeni okidači alergija kod dece
- Napolju: polen drveća, polen biljaka, ubodi ili ugrizi insekata
- Unutra: dlake ili krzno kućnih ljubimaca, grinje, buđ
- Alergeni: dim cigareta, parfem, izduvni gasovi automobila
- Hrana: kikiriki, jaja, mleko i mlečni proizvodi
Foto: Canva
Ako sumnjate da vaše dete ima alergiju, obavezno se obratite lekaru i zakažite pregled kod alergologa. Pre pregleda, počnite da vodite dnevnik i beležite koje simptome vaše dete ima i šta mislite da ih izaziva.
Uobičajena alergijska stanja kod dece
Alergijski rinitis (polenska groznica) – Alergijski rinje najčešće dečije oboljenje uzrokovano alergijama. Simptomi uključuju curenje i svrabež nosa, kijanje, postnazalni sekret i zapušen nos. Dete sa alergijama može takođe imati svrabež, suzne, crvene oči i hronične probleme sa ušima.
Zapušen nos
Alergije su najčešći uzrok hroničnog zapušenja nosa kod dece. Ponekad je nos deteta toliko zapušen da diše na usta, posebno tokom spavanja. Ovo može dovesti do toga da dete ne spava dobro noću i da bude umorno tokom dana. Ako se zapušenost nosa i disanje na usta ne leče, mogu uticati na rast zuba i kostiju lica. Rano lečenje alergija koje uzrokuju zapušen nos može sprečiti ove probleme.
Foto: Canva
Prirodno rešenje je Sinomarin® Children kompanije Oktal Pharma. Sinomarin Children je hipertonični rastvor morske soli (2,3 % NaCl). Ublažava zapušenost nosa, pomaže u čišćenju nosne šupljine i vlaženju sluzokože. Blagi sprej je u obliku maglice, pogodan za primenu čak i od prvog meseca života.
Sinomarin® poboljšava kvalitet života ublažavajući simptome povezane sa zapušenjem nosa (npr. svrab nosa, kijanje, kašljanje, pritisak u sinusima i uhu, poremećaj spavanja).
Sinomarin® se preporučuje:
- za aktivno uklanjanje nakupljene sluzi i čišćenje šupljine nosa
- za sve vrste začepljenja nosa i sinusa, npr. u slučaju rinitisa (infektivni ili alergijski), sinuitisa, prehlade i gripa
- za sprečavanje infekcije nosa i sekundarnih otorinolaringoloških infekcija i komplikacija, npr. otitisa (upale uha)
- za svakodnevnu higijenu i profilaksu
- kao pomoć kod oporavka nakon endonazalne operacije
- za vlaženje u suvom okruženju
- u slučaju otežanog disanja ili akutnog bronhiolitisa (u atomizovanom obliku)
Infekcije uha
Alergije dovode do upale u uhu i mogu izazvati nakupljanje tečnosti što može podstaći infekcije uha i smanjenje sluha. Beba čiji je sluh oslabljen iz bilo kojeg razloga dok uči da govori može razviti loš govor. Alergije mogu izazvati bolove u uhu, svrabež uha, pucketanje i začepljene uši. Svako ko ima ove simptome treba da poseti alergologa radi mogućeg testiranja i lečenja.
Foto: Canva
Alergije na hranu
Ako novovopečena mama doji, neke posebno osetljive bebe mogu imati alergijske reakcije na hranu koju majke jedu. Bebe se mogu testirati na alergije. Izbacivanje tih namirnica iz majčine ishrane može doneti olakšanje detetu.
Najčešće alergije kod dece su na kikiriki i mleko, dok su drugi okidači često uključuju jaja, ribu, školjke (krabe, jastoge, račiće i škampe), soju, orašaste plodove (na primer, pekant orahe, indijske orahe i orahe) i pšenicu. Najteže reakcije obično izazivaju kikiriki, orašasti plodovi, riba i školjke — sve alergije koje mogu trajati ceo život. Deca često prerastu alergije na mleko, jaja, soju i pšenicu.
Foto: Canva
Svi roditelji dece sa alergijom na hranu treba da budu svesni mogućnosti anafilaksije — potencijalno opasne reakcije po život koja otežava disanje, izaziva nagli pad krvnog pritiska i može dovesti telo u šok. Zbog toga većina dece sa alergijama na hranu ima propisan adrenalin (epinefrin), koji se daje autoinjektorom (EpiPen) čim se pojave simptomi.
Alergije i škola
Učiteljica treba da bude obaveštena o alergijama vaše dece. Takođe, razgovarajte o pristupu vašeg deteta lekovima, uključujući adrenalin (epinefrin) u slučaju nužde.
Astma i fizičko vaspitanje: Fizičko vaspitanje i sport su veliki deo školskog dana za mnogu decu. Imati astmu ne znači eliminisanje ovih aktivnosti. Deca sa astmom i drugim alergijskim bolestima treba da budu u stanju da učestvuju u bilo kojem sportu koji dete izabere, pod uslovom da se prati savet lekara jer sport takođe može biti okidač za napad astme.
Simptomi astme tokom vežbanja mogu ukazivati na lošu kontrolu, zato budite sigurni da vaše dete redovno uzima lekove za kontrolu astme. Često se pre vežbanja prepisuju lekovi koji se uzimaju inhalatorom kako bi se kontrolisali simptomi.
Iritacija od prašine: Deca sa alergijskim problemima će u školi možda morati da sede dalje od table da bi izbegla iritaciju od prašine krede.
View this post on Instagram
Komentari (0)